Több mint 15 ezer éve velünk vannak már leghűségesebb társaink, a kutyák. De vajon mi történne velük, ha a Földről egyszer csak eltűnne az összes ember? Vajon túlélnék egyáltalán? Egy tanulmány nemrégiben ezt a kérdést feszegette.
Kapcsolatunk hajnalán négylábú barátainkat kizárólag a számunkra hasznos, funkcionális feladatokra tenyésztettük. Ilyen volt a különböző haszonállatok terelése, a vadászat és az őrzés. Mára azonban szerepük – ha nem is teljesen és mindenhol – megváltozott: családtagok lettek, akikkel mi, gazdik a legtöbbször saját szabadidőnkben foglalkozunk.
Emiatt talán nem is olyan meglepő, hogy mára már több mint 400 kutyafajtát ismerünk. Ezeknek némelyikét a természet szülte, míg egyes fajtákat mi, saját igényeinknek megfelelően tenyésztettük ki.
Ez is érdekelhet: Nehéz döntés: a 10 legjobb kutyafajta első gazdiknak
Kutyák nélkülünk
Fotó: Shutterstock
Most viszont képzeljünk el egy olyan világot, ahol ezek az állatok mentesülnének az emberi beavatkozás és gondoskodás irányító kezétől. A hatás gyorsan látszódna: azok a kutyafajták, amelyek alapvető szükségleteik – például az élelem, a menedék és az egészségügyi ellátás – tekintetében nagymértékben függenek a gazdáiktól, nem boldogulnának jól. Ez nagyjából kevesebb mint 20 százalékukat – leginkább a szobakutyákat – érintené.
Azok a kutyák esnének bele tehát ebbe a halmazba, amelyekből hiányoznak az olyan alapvető túlélési tulajdonságok, mint az alkalmazkodóképesség, a vadászati készség, a betegségekkel szembeni ellenálló képesség, a szülői ösztönök vagy a szociális nyitottság.
A rendkívül nagy vagy épp nagyon apró ebek szintén hátrányban lennének, mivel a méret hatással van a kalóriaszükségletre, a testhőmérséklet szabályozására és a ragadozókkal szembeni érzékenységre. Továbbá a fajta tulajdonságából eredő korlátozott viselkedési stratégiák szintén hátrányosak lennének. Ilyen például az, hogy egyes fajták túlságosan félénkek új területek felfedezéséhez.
Ezt is olvasd el! Sok oka lehet annak, hogy egy kutya agresszív, az egyik pont te vagy
Átalakulás
Bár hosszabb időnek kellene eltelnie, az evolúció itt is tenné a dolgát, így végül olyan kutyák látnák meg a napvilágot, melyeket az egészség és a viselkedésbeli sikeresség alakítanának. A Sciencealert cikke szerint ekkor már nem fajta alapján választanának társat az állatok.
Idővel a különböző fajták elhalványulnának, és végül kialakulna egy új, egységes kutyafajta.
Ezek az utódok jellemzően közepes méretűek, kiegyensúlyozott testfelépítésűek, rövid és különböző színű szőrzetűek lennének, illetve felálló fülekkel és farokkal rendelkeznének. Ami pedig a viselkedést illeti, hosszú távon visszatérnének a vadon élő kutyafélék életmódjához. Mai viszonylatban nagyjából az ausztráliai dingókhoz hasonló szociális és táplálkozási viselkedést vennék fel.
Ez a cikk a The Conversat című folyóiratban jelent meg.