Olyan bolygót fedeztek fel a kutatók, amit semmihez sem tudnak hasonlítani

Olyan bolygót fedeztek fel a kutatók, amit semmihez sem tudnak hasonlítani

A csillagászok egy olyan bolygót fedeztek fel, amely megkérdőjelezi mindazt, amit a Neptunuszról és a Föld potenciális jövőjéről gondoltunk.


Az új objektum neve TIC365102760 b, de sok kutató már Phoenixnek nevezi – nem véletlenül. Az exobolygó hatszor közelebb van a csillagához, mint a Merkúr a Naphoz, valamint az említett csillaga nem egy kis objektum, hanem egy vörös óriás – írja az IFLScience.

Ez is érdekelhet: A saját csillagával ütköző bolygó előrevetítheti a Föld végső sorsát

A csillagához való ilyen közelség miatt a bolygó forróbb, és mind a hőmérsékletnek, mind a csillagból érkező könyörtelen részecskeáradatnak le kellett volna vetkőznie a bolygó légkörét. 6,2-szer nagyobb, mint a Föld, tehát a Neptunusz méretű kategóriába tartozik.

A csillagászok láttak már nagyobb és fiatalabb bolygókat, amelyek a csillagukhoz való hasonló közelségük miatt veszítik el légkörüket, a Phoenix azonban úgy tűnik, kivételnek számít.

Ez a bolygó nem úgy fejlődik, ahogyan azt gondoltuk, úgy tűnik, hogy sokkal nagyobb és kevésbé sűrű légköre van, mint ami ezekben az esetekben jellemző. Hogy hogyan tartotta meg ezt a légkört annak ellenére, hogy ilyen közel volt egy ilyen nagy gazdatestcsillaghoz, az továbbra is rejtély

– mondta Sam Grunblatt, a kutatás vezetőszerzője.

A bolygót eredetileg a NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite műholdja észlelte, majd a Keck Obszervatórium segítségével tovább jellemezték. A tulajdonságok egy olyan világról árulkodnak, amilyennel eddig még nem találkoztak a kutatók. Vannak más forró Neptunuszok is, de a Phoenix hatvanszor lazább, mint a legsűrűbb közülük.

Ez a legkisebb bolygó, amelyet valaha találtunk egy ilyen vörös óriás körül, és valószínűleg ez a legkisebb tömegű bolygó, amelyet valaha is láttunk egy [vörös] óriáscsillag körül keringve. Ezért néz ki nagyon furcsán. Nem tudjuk, miért van még mindig légköre, amikor más, sokkal kisebb és sűrűbb objektumok kevésbé szélsőséges környezetben is elveszítik atmoszférájukat

– tette hozzá Grunblatt.

Olvasd el ezt is! Tényleg egy ősi bolygó maradványai rejtőznek a lábunk alatt?

A légkör lecsupaszítása itt nagyon lassan megy, és valószínűleg túl fogja élni a bolygó halálát. A vörös óriások nagy kiterjedésű, több tízmillió kilométeres, sőt még ennél is nagyobb objektumok. Felfújt méretük hatással van a bolygók pályájára, amelyek a végén spirálisan befelé fordulhatnak és megsemmisülhetnek – feltehetőleg ez lesz majd a Phoenix sorsa 100 millió év múlva.

De ez várhat a Földre is. Körülbelül 5 milliárd év múlva a Nap kitágul és elnyeli a Merkúrt, a Vénuszt, és valószínűleg még a mi világunkat is.

A figyelmetekbe ajánljuk