együtt alvó pár
Fotó: Shutterstock

Az egyik leggyakoribb „válóok": valóban jobban alszunk egyedül?

Általánosan elfogadott szokás, hogy az együtt élő partnerek együtt is alszanak. Bár az összebújás jót tesz a kapcsolatainknak, az egészségünkre gyakorolt előnyökkel kapcsolatban már megoszlanak a vélemények.



A szeretteinktől külön ágyba vagy szobába költözés sem szokatlan a párok körében. A Sleep Foundation 2023-as, 1250 amerikai felnőtt körében végzett felmérése szerint a válaszadók 1,4 százaléka aludt egy évig vagy annál hosszabb ideig külön a partnerétől. Ennél is fontosabb, hogy a különalvók valamivel több mint a fele (52,9 százalék) azt mondta, hogy az elszigetelt alvás javította az alvásminőségét − számol be róla a Science Alert.

Ez is érdekelhet: Ezzel a módszerrel javítsd a közös alvásminőséget a pároddal

Másfelől a válaszadók 25,7 százaléka, végül visszatért ahhoz, hogy a partnerével ossza meg az ágyat, ami viszont növelte az alvási idejüket. A párok valamivel több mint egyharmada azért mondott le az alvásmegosztásról, mert hiányolták egymást.

A New York Times 2023-as, 2200 amerikai felnőtt megkérdezésével készült felmérése szerint minden ötödik pár ma már legalább néhányszor külön hálószobában alszik. Lehet, hogy nem ez a norma, de úgy tűnik, egyre többen hajlandóak kipróbálni.

Ha tovább olvasnál: Mi az oka az alvás közbeni beszédnek?

egy p\u00e1r egym\u00e1s mellett fekszik h\u00e1ton az \u00e1gyban, kez\u00fck a tark\u00f3juk alatt

Fotó: Shutterstock

Az „alvási válás” talán túl durva kifejezés. Itt nincs szó ellenségeskedésről vagy elválásról: azok a párok, akik ezzel kísérleteztek, különböző okokból tették ezt, többek között az időbeosztás ütközése, a személyes tér iránti igény, a késő esti görgetés és a horkolás miatt.

Egy 2020-as, 12 egészséges heteroszexuális pár bevonásával készült tanulmány szerint, amikor a párok együtt alszanak, 10 százalékkal több REM (Rapid Eye Movement) alvásuk van; ez a legmélyebb alvásfajta, amely segít rögzíteni az agyunkban az emlékeket és szabályozni az érzelmeinket.

Egy 1000 résztvevő bevonásával készült tanulmány pedig megállapította, hogy a partnerrel közös ágy több éjszakai alvást, másnap kevesebb fáradtságot és rövidebb idő alatt történő elalvást jelent − egy újabb érv az együtt alvás mellett.

Amit biztosan tudunk, az az, hogy a jó minőségű alvás − rendszeres időbeosztásban, megszakítás nélkül − kulcsfontosságú a fizikai és mentális egészségünk szempontjából. A kevés alvás rontja a termelékenységet, megnehezíti a koncentrációt, és növeli a betegségek hosszú távú kockázatát.

Válasszátok azt a megoldást, ami a legjobban megfelel nektek. Valakinél ez működik, valakinél az ellenkezője, nincs univerzális válasz − akárcsak magával az alvással kapcsolatban sincs.


A figyelmetekbe ajánljuk