Először rögzítettek víz alatti felvételeket egy kék bálna anyáról, amint borját szoptatja, és ezzel ritka bepillantást engedtek a Föld legnagyobb állatának magánéletébe.
A videót nemrégiben vette fel a délkelet-ázsiai Kelet-Timor partjainál az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) által vezetett kutatási és civil tudományos program, amely 2006 óta tanulmányozza a kék bálnákat – kezdi az IFLScience.
Ez is érdekelhet! Ritka felvétel: gerincferdülésben szenvedő bálna jelent meg Spanyolország partjainál
A nem mindennapi felvételen látható anyát és borját vándorlásuk közben örökítették meg, amely során mintegy 5000 kilométert úsznak, hogy Ausztrália déli részétől az Indonézia partjainál található Banda-tengerbe jussanak.
Kelet-Timor mély, partközeli vizei, különösen a keskeny Ombai-Wetar-szorosban, az egyik legkönnyebben hozzáférhető és legjobb helyszínt kínálják a kék bálna kutatásához a világon.
A kék bálnák a világ legnagyobb állatai, de mégis kiválóan el tudnak bújni az emberek elől, így máig sok mindent nem tudunk róluk. Ezért különösen megható ez a felvétel, mivel ez azt mutatja, hogy a régió fontos szerepet játszik a bálnák szaporodásában és életében.
Olvasd el ezt is! A halász, akit lenyelt egy bálna, majd kiköpött
A kék bálnák akár 33 méter hosszúra is megnőhetnek, és akár 270 tonnát is nyomhatnak. Becslések szerint évszázadokkal ezelőtt több mint 350 ezer egyed élt az óceánban, de a 19. században és a 20. század elején a bálnavadászat megtizedelte a populációjukat. Napjainkban legfeljebb 25 ezer példány él belőlük.
Bár még mindig veszélyeztetett fajnak számítanak, néhány jel arra utal, hogy a kék bálnák erősen helyreálltak, és globális populációjuk növekszik.