Az előző hétvégén egy hatalmas közönséges barázdásbálnát fedeztek fel a Spanyolország keleti partjainál fekvő Cullera városánál, a bálna pedig jól láthatóan küszködött a mozgással. Az állatról eredetileg azt hitték, hogy halászhálókba gabalyodott, de később kiderült, hogy ismeretlen eredetű gerincfejlődési rendellenességgel küzd.
Olvasd el ezt is! Újra lecsaptak a kardszárnyú delfinek, ezúttal közel 20 cápával végeztek egy nap alatt
A közönséges barázdásbálnát, amely a kék bálna után a második legnagyobb bálnafaj, először egy hajóskapitány vette észre, majd szólt a spanyol polgárőrségnek és a valenciai Oceanogràfic València óceanárium szakembereinek.
Egy Facebook-bejegyzésben az óceanárium elmondta, hogy gyorsan kiküldtek egy mentőcsapatot a polgárőrség járőrhajóján a bálna segítségére, majd hamar rájöttek, hogy az állat nem hálóba gabalyodott, hanem súlyos deformációk találhatóak a gerincén. A szakértők viszont nem tudták a bálnát nyomkövetővel ellátni, mivel az állat a nyílt tengeren volt, és a mérete – mintegy 17 méteres és körülbelül 40 tonna súlyú – és torzulása is bonyodalmat okozott.
Néhány óra elteltével a bálna végül eltávolodott a parttól, és eltűnt a Földközi-tengerben. Azonban az Oceanogràfic València kutatócsoportja szerint a bálna általános állapota és az úszással kapcsolatos problémái miatt nagy valószínűséggel ismét felbukkan majd a partok mentén. Emiatt a lakosságot is arra kérték, hogy jelentsék, ha észlelik az állatot.
A gerincferdülés a gerinc kóros oldalirányú görbületét foglalja magában, amelyet leggyakrabban gyermekkorban vagy korai serdülőkorban diagnosztizálnak az embereknél. Számos állatfajnál megfigyelték már, de csak az embereknél alakul ki nyilvánvaló okok nélkül. A bálnákról nem ismert, hogy spontán gerincferdüléssel születnének, így a kutatók szerint a most talált bálna deformációja is valamilyen hajóütközés következménye lehet.