Újabb gyönyörű képet készített a James Webb-űrteleszkóp. Ezúttal a felvétel központi eleme egy 11 ezer fényévre található szupernóva-maradvány, amely – akárcsak a csillogó dísz a karácsonyfán – ragyog a égbolton.
Az Amerikai Űrügynökség 2021 óta tevékenykedő űrtávcsöve a napokban megörökítette a Cassiopeia A szupernóva-maradványt. A James Webb nagy látóerejével a 11 ezer fényév távolságra elhelyezkedő csillagból származó kén, oxigén, argon és neongáz legapróbb csomóit is képes volt észlelni.
Ezt is nézd meg! Éppen megszülető csillagokat fotózott a James Webb
A képen jól látható, hogy az objektum belső burka élénk rózsaszín és narancssárga szálakból áll össze. A tábortűz füstjéhez is hasonlítható gázfüggönyök mellett fehér füstszerű anyag is kivehető, amelyek nagy buborékokra emlékeztető struktúrákat alkotnak – pont olyan, mint egy gyönyörű karácsonyi dísz. A köd körül és a ködön belül különböző csillagok kék és fehér fénypontokként tűnnek fel.
Ahogy már tavasszal is megírtuk, a Cassiopeia A földi perspektívából vizsgálva nagyjából 340 évvel ezelőtt keletkezett, ezzel a 10 fényév széles szupernóva-maradvány az egyik legfiatalabb roncsfelhő, amelyet ismer a tudomány.
Ezentúl a hatalmas kozmikus porfelhőt ábrázoló felvétel jobb alsó sarkában a tudósok felfedezték a Baby Cas A becenevet viselő apróbb objetuktumot, amely egyfajta fényvisszhang.
A szupernóva fénye ugyanis elérte és felmelegítette ezt a területe, ami a képen csak egy csíkos pacának látszódhat. Bár a Baby Cas A nagyon közelinek tűnik a Cas A-hoz, valójában ~170 fényévre helyezkedik el a szupernóva-maradványtól.
Ez is érdekelhet: Akkora robbanás történt az űrben, hogy felfogni is nehéz
Remélhetőleg ez a csodálatos tudomány és ez a lélegzetelállító kép egy kis varázslatot, csodát és örömöt ébreszt mindenkiben, aki egy pillanatra is felnéz a csillagos égboltra
– írja posztjában a NASA.