Ahogy azt már megszokhattuk, a James Webb most is lenyűgöző részletességgel mutatja meg nekünk az univerzum egyik csodáját: egy kataklizmikus szupernóva-robbanás roncsait.
Ez is tetszeni fog! Időutazás az űrben – 13 milliárd évvel ezelőttre tekintett vissza a James Webb
A Cassiopeia A földi perspektívából vizsgálva nagyjából 340 évvel ezelőtt keletkezett, ezzel a 10 fényév széles, és tőlünk 11 ezer fényévre található szupernóva-maradvány az egyik legfiatalabb roncsfelhő, amelyet ismerünk.
Az ilyen felvételek segítségével a tudósok könnyebben tudják megvizsgálni, hogy mi történik a csillagok pusztulásakor.
A Cassiopeia A helyzetéhez hasonlóan, a szupernóvák által ilyenkor kibocsátott anyag szétterül a galaxisokban, és a csillagok, valamint bolygók következő generációjának építőköveivé válik. Körülbelül 4,6 milliárd évvel ezelőtt egy ilyen folyamat segített a Nap és saját naprendszerünk bolygóinak kialakulásában, és nem utolsósorban előkészítette az utat az élőlények számára, olyan elemeket szolgáltatva, mint a csontjainkban lévő kalcium és a vérünkben lévő vas.
Figyelmedbe ajánljuk! Éppen megszülető csillagokat fotózott a James Webb
A Cassiopeia A a legjobb lehetőségünk arra, hogy megnézzük egy felrobbant csillag törmelékmezőjét, és egyfajta csillagboncolást végezzünk, hogy megértsük, milyen típusú csillag volt előtte, és hogyan robbant fel
– mondta Danny Milisavljevic, az indianai Purdue Egyetem munkatársa, az új megfigyeléseket végző Webb-program vezető kutatója.
Forrás: Space.com