A James Webb-űrteleszkóp simán felülmúlta a korábban forradalmi újításnak számító Hubble egyik legkomolyabb megfigyelését.
A NASA Hubble-űrteleszkópjának segítségével végzett Hubble Ultra Deep Field-projekt egykor a csillagászati felmérések csúcsának számított, amely a kozmosz legmélyebb részein mintegy 10 000 galaxis fényét rögzítette – mindezt egyetlen képen.
Ám a James Webb-űrteleszkóp olyan fejlettnek bizonyult, hogy könnyedén zárójelbe tette a Hubble erőfeszítéseit.
Most a csillagászok megosztottak néhányat a James Webb eddigi legnagyobb felmérésének első képei közül: a COSMOS-Web az első fázisában is 25 ezer galaxissal többet mutatott meg, mint a Hubble Ultra Deep Field.
A COSMOS-Web, akárcsak az azt megelőző más mélyég-felmérések, a távcső közel-infravörös kamerájának segítségével az égboltnak csak egy aprócska szeletére – a NASA szerint mindössze 0,6 négyzetfoknyi területre, vagyis körülbelül három telihold méretére – fókuszál. A közép-infravörös műszer további 0,2 négyzetfokot vizsgál.
Ez is érdekelhet: Éppen megszülető csillagokat fotózott a James Webb
🚨 Huzzah! First images from @NASAWebb’s largest year-1 program (COSMOS-Web) show dazzling spiral galaxies, gravitational lenses and galaxy mergers. https://t.co/OyojS02ayY @astrocaits @UTAstronomy @UTAustin pic.twitter.com/sgnjhafMgp
— NaturalSciences @ UT (@TexasScience) March 9, 2023
A tudósok azt remélik, hogy ezáltal többet tudhatnak meg a reionizációs korszakról, amely az ősrobbanás utáni 400 000 és egymilliárd év közötti időszakot öleli fel, amikor csillagok, galaxisok és más struktúrák keletkeztek.
A szakemberek szerint különösen érdekesek ezek az ősgalaxisok, illetve az a folyamat is, hogy velük együtt miként fejlődött ki a sötét anyag, amelyről úgy gondolják, hogy összetartja a galaxisainkat.
Az igen ambiciózus projektnek ez azonban még csak az eleje: a szakembereknek úgy gondolják, hogy mintegy 255 órányi megfigyelés során akár egymillió galaxist is megvizsgálhatnak majd.
Forrás: Futurism