A csillagászat hosszú ideje fennálló ellentmondása, hogy attól függően, milyen eszközzel vizsgáljuk, a világegyetem különböző sebességgel tágul. Kutatók a James Webb és a Hubble űrteleszkópok eredményeinek összevetésével megállapították: a probléma nem mérési hibából adódik, írja a Live Science.
A Hubble-feszültségként ismert probléma teljesen felforgatja a kozmológiát: 2019-ben a Hubble űrtávcső mérései megerősítették, hogy a rejtély valóban fennáll, 2023-ban a James Webb űrteleszkóp még pontosabb mérései pedig bebetonozták az ellentmondást.
Csillagászok a két teleszkóp eredményeinek összevetésével nemrégiben végleg elvetették a mérési hiba lehetőségét.
Az Astrophysical Journal Letters című folyóiratban február 6-án megjelent tanulmány azt sugallja, hogy komoly hiba lehet a világegyetemről alkotott elképzeléseinkben.
Ez is érdekelhet! Miért gondolják egyes fizikusok, hogy egy fekete lyukban élünk?
A Hubble megfigyeléseinek teljes tartományát elemeztük, és a Hubble-feszültség okaként kizárhatjuk a mérési hibát
– mondta Adam Riess, a tanulmány vezető szerzője, a Johns Hopkins Egyetem fizika- és csillagászprofesszora egy nyilatkozatban. Riess Saul Perlmutterrel és Brian P. Schmidt-tel együtt 2011-ben fizikai Nobel-díjat kapott az univerzum gyorsuló tágulása mögött álló sötét energia 1998-as felfedezéséért.
A James Webb űrtávcső (illusztráció)
Fotó: Shutterstock
A mérési hibák kiküszöbölésével fennáll az a valós és izgalmas lehetőség, hogy félreértettük az univerzumot
– folytatta Riess.
Ajánljuk figyelmedbe! Valóban élhető lehet a most felfedezett Föld-méretű exobolygó
Az egyelőre feloldhatatlannak tűnő helyzetről David Gross Nobel-díjas csillagász így nyilatkozott még 2019-ben, a kaliforniai Kavli Institute for Theoretical Physics konferenciáján:
Ezt feszültség vagy probléma helyett sokkal inkább válságnak nevezhetjük.