egy lávató
Fotó: Shutterstock

Óriási, lávából álló tavat fedezett fel a NASA űrszondája a Jupiter holdján – videó!

A NASA Juno nevű űrszondájának köszönhetően egyre többet tudhatunk meg a Jupiter holdjairól. A Juno nemrégiben kétszer is rendkívül közel repült az Ióhoz, amely az egész Naprendszer leginkább vulkanikusan aktív égitestje. A szonda által rögzített adatok lenyűgözik a tudósokat, írja a Space.


A Juno a 2023 decemberében és 2024 februárjában végrehajtott két akció során mintegy 1500 kilométerre közelítette meg az Io felszínét. A kutatócsapat tagjai a felvett adatokat egy animációban dolgozták fel, amely káprázatos látványt nyújt a holdról.

Az Io egyszerűen tele van vulkánokkal, és mi néhányat közülük működés közben kaptunk el

– mondta Scott Bolton, a Juno vezető kutatója a NASA által kiadott közleményben.

Nagyszerű közeli felvételeket és egyéb adatokat kaptunk egy 200 kilométer hosszú vulkanikus tóról, a Loki Pateráról is. Elképesztően részletesen láthatjuk azokat a szigeteket, amelyek egy forró lávával szegélyezett magmató közepébe ágyazódtak

– tette hozzá Bolton, aki azt is kiemelte: a felvételek arra utalnak, hogy az Io felszínének egyes részei olyan simák, mint az üveg, ez pedig az obszidiánüveg jelenlétére enged következtetni, ami a Földön is vulkanikusan keletkezik.

A Juno továbbra is vizsgálja mind a Jupitert, mind a holdjait – legközelebb, immár hatvanegyedik alkalommal május 12-én repül majd el a bolygó mellett. A NASA a környéken hamarosan egy másik szondával is végez majd kutatásokat: az Europa Clipper 2030 körül ér majd a régióba, fő feladata pedig az Europa nevű hold vizsgálata lesz.

A NASA Europa Clipper nevű űrszondája a valaha volt legnagyobb, amelyet bolygókutatásra fejlesztettek ki. Az amerikai űrhivatal abban reménykedik, hogy az új űreszköz képes lesz kimutatni az idegen élet jelenlétét a Jupiter holdján.

A Jupiter egyik holdja, az Europa

A Jupiter egyik holdja, az Europa

Fotó: Shutterstock

Az Europa földalatti óceánja – amely a becslések szerint kétszer annyi folyékony vizet tartalmaz, mint amennyi a Földön összesen megtalálható – tartalmazhatja az élet kémiai építőköveit, például a szenet, az oxigént, a foszfort és a ként. De az Europa Clipper összetettebb szerves vegyi anyagok után is kutat majd, ha ugyanis sikerül ilyeneket találni, az azt bizonyítaná, hogy a jeges hold alkalmas az élet fenntartására.


A figyelmetekbe ajánljuk