A Chandrayaan-3 Hold-küldetés
Fotó: INDIAN SPACE RESEARCH ORGANISATION (ISRO)

Élt egy hónapot: örökre elaludt az indiaiak holdjárója

Augusztus 23-án történelmet írt India, miután első országként landolt a Hold déli pólusának közelében. A Chandrayaan-3 leszállóegysége, valamint holdjáró társa azonban úgy tűnik, a napokban végleg feladta a harcot. A szakértők hiába próbálnak kapcsolatba lépni az eszközökkel, az semmire nem reagál.


A kicsivel több mint 1 hónappal ezelőtt történt landolást követően a Vikram nevű leszállóegység és a Pragyaan névre hallgató holdjáró két hétig gyűjtötte az adatokat és készítette képeket. Ezt követően, amikor is elkezdődött a 14 földi napot felölelő holdi éjszaka, alvó üzemmódba kapcsolták őket.

A sikeres napok és a kényszerpihenőt követően azonban szeptember 22-én az Indiai Űrügynökség (Isro) közölte, hogy akárhogyan is próbál kapcsolatba lépni két egységével, nem kap jeleket.

Ezt is olvasd el! A NASA a Hold nyersanyagait célozta meg, hamarosan elkezdhetnek bányászni

A Hold kevéssé kutatott déli pólusának közelében tanyázó járművek reaktiválásra pedig egyre kevesebb az esély az idő előrehaladtával.

A hírek szerint a probléma oka az lehet, hogy egyik eszköz technológiáját sem úgy tervezték meg az indiai mérnökök, hogy ellenálljon a Holdon uralkodó éjszakai hőmérsékletnek.

Ez is érdekelhet: Végre tudjuk, hogy a Hold sötét oldala miért sokkal kráteresebb

HoldNASA/Unsplash

Az Isro korábbi vezetője, Kiran Kumar szerint:

A leszállóegységnek és a holdjárónak nagyon sok olyan alkatrésze van, amelyek nem biztos, hogy túlélték a Holdon uralkodó fagyos hőmérsékletet, amely éjjelente -200C és -250C közé is süllyed.
Minden egyes órával egyre kisebb az esélye annak, hogy India holdi leszállóegysége felébredjen egy fagyos, hideg holdi éjszaka után

nyilatkozták indiai űrkutatók. Ennek ellenére a kapcsolatfelvétel továbbra is folytatódik az Indiai Űrügynökség részéről.

A figyelmetekbe ajánljuk