Az ásványtani térképek új elemzése szerint víz és hidroxil több helyen is megtalálható a Holdon, még ott is, ahol a Nap a legerősebben süt.
Ez a felfedezés segíthet megérteni a Hold geológiai történelmét és a folyamatban lévő missziókat. Így a jövő űrhajósai talán még az Egyenlítő közelében is találhatnak vizet, kihasználva ezeket a vízben gazdag területeket. Korábban úgy gondolták, hogy csak a sarkvidéken, és különösen a pólusoknál lévő mélyen árnyékos kráterekben lehet bőségesen vizet találni.
Ez is érdekelhet: Vízkereső műszereket is visz a Holdra a NASA hamarosan
A Hold ennek ellenére egy száraz objektum, hiszen a felszínen nem gyűlik össze folyékony víz, nincsenek rajta tavak, tócsák vagy folyók. A vizsgálatok azonban egyre inkább azt mutatják, hogy rengeteg víz bújik meg rajta. Korábbi tanulmányok arról szóltak, hogy hatalmas mennyiségű víz lehet a kráterek mélyén, különösen a magas szélességi fokokon.
A legfrissebb kutatás szerint a víz és a hidroxil – amely egy oxigén- és egy hidrogénatomból áll – meglehetősen nagy mennyiségben fordul elő a Holdon, a felszínén lévő kőzeteket és szennyeződéseket alkotó ásványokban megkötve.
Unsplash
A kutatók a Chandrayaan-1 űrszonda Moon Mineralogy Mapper (M3) műszerének adatait használták fel, amely 2008-ban és 2009-ben keringett a Hold körül, és spektroszkópiai felvételeket készített róla. Ezek az adatok a Hold által visszavert infravörös fényt rögzítették, és a spektrumban a víznek és a hidroxilnak megfelelő színeket kerestek – írja a Science Alert.
A kutatók felfedezték, hogy víz és hidroxil a Hold minden szélességi fokán megtalálható, bár a molekulák kevésbé bőségesek a holdi mare területeken. Azonban a becsapódások során felszínre kerülő, vízben gazdag kőzetek bárhol megtalálhatók, ahol ilyen becsapódások történnek.
Olvasd el ezt is! Az élet egyik legfontosabb feltételét találták meg a Jupiter holdján
Az összes bizonyítékot összevetve, egy komplex geológiájú holdfelszínt látunk, jelentős mennyiségű vízzel a felszín alatt, és egy hidroxilréteggel a felszínen. Mind a kráterképződés, mind a vulkáni tevékenység vízben gazdag anyagokat hozhat a felszínre, és mindkettőt megfigyeltük a holdi adatokban
– nyilatkozták a kutatók.