Manapság sokan kapnak rá a gyömbérshotokra, különösen a megfázás első jeleinél. Ezek az apró, csípős italok egyre népszerűbbek, mivel a közvélekedés szerint erősítik az immunrendszert. De valóban ilyen hatásosak?
A tudomány szerint nem csodaszer
Dr. Emily Leeming, a King's College London dietetikusa szerint nem valószínű, hogy csodaszerről van szó. Szerinte csak kevés kutatás támasztja alá, hogy a gyömbérben található aktív polifenol, a gingerol csökkentheti bizonyos gyulladásos markerek (immunválaszok) szintjét, de a bizonyítékok meglehetősen gyengék.
Ezt is olvasd el! 5 szuperélelmiszer, ami segíthet elkerülni az influenzát
Illusztráció
Fotó: Shutterstock/AtlasStudio
Csak néhány, nem éppen magas színvonalú folyóiratban megjelent tanulmányt találtam, és ezekben inkább a gyömbér aktív összetevőjének koncentrátumát használták, nem pedig a boltokban kapható friss gyömbérlevet
– mondja Leeming. A gyömbérlével kapcsolatban felveti a kérdést:
Az aktív összetevő elég nagy mennyiségben van benne? Megmarad az aktív hatása? Milyen hosszú ideig tárolják a gyömbérlevet? Hőkezelik?
Egy érdekes, de nem általánosítható kutatás
Egy kisebb, közepes minőségű tanulmány például férfi sportolók körében vizsgálta a gyömbér hatását. A sportolók futópadon végzett intenzív edzés után kaptak gyömbérkivonatot – körülbelül olyan mennyiségben, mint amennyi egy shotban megtalálható –, és valóban alacsonyabb gyulladásszintet mutattak. Ez azonban messze áll a hétköznapi emberek immunválaszaitól, különösen betegség esetén.
Mit tehetünk valójában az immunrendszerünkért?
A szakértő szerint nincs olyan étel, amely gyors megoldást jelentene az immunrendszer számára.
A gyulladást csak következetes, egészséges, kiegyensúlyozott étrend, testmozgás, jó alvás és a stressz szintjének szabályozása csökkentheti. A napi gyömbérshot enyhén hozzájárulhat ehhez, de vannak könnyebb és olcsóbb módszerek, amelyek bizonyítottan hatnak az immunrendszerre.
Ha valaki szereti a gyömbérshotokat, semmi gond, lehet benne némi előny is
– mondja Leeming, aki inkább azt javasolja, hogy teljes értékű élelmiszerekre, például bogyós gyümölcsökre vagy főtt gabonafélékre költsük a pénzünket, amelyek segítenek fenntartani a rostbevitelt és táplálják a bélflórát, ezáltal támogatva az immunrendszert, olvasható a Guardian oldalán.
Mint ahogy mi is írtunk róla, a friss gyömbér, ha rendszeresen fogyasztjuk, segíthet a fogyásban, csökkentheti a menstruációs panaszokat, valamint javíthatja az agyműködést és védhet az Alzheimer-kór ellen.
Figyelmedbe ajánljuk! 4 ok, hogy miért fogyasszunk minden nap gyömbért