Az űrdrog kifejezés hallatán először talán a fűszer ugrik be nekünk a Dűnéből, amely Paul Atreides prófétai képességét adta, esetleg még a Robotzsaru vagy éppen a Philip K Dick-történetek dizájnerdrogjai. A valóság persze valamivel unalmasabb, de néhány orvosság előállítása az űrben valóban a gyógyszeripar jövője lehet. De miért?
Ez is érdekelhet: Köhögés elleni szirupnak szánták, egy éjszaka alatt végezhetett a beteggel
Néhány gyógyszeripari vállalat már néhány éve dolgozik az űrbe telepített gyógyszerfejlesztésen, együttműködve olyan nagy szereplőkkel, mint a NASA, a SpaceX és a Nemzetközi Űrállomás. Most azonban feltalálók és startup cégek új generációja jelent meg, akik kifejezetten arra összpontosítanak, hogy a világtól eltérő gyógyszerfejlesztést valósággá tegyék.
Néhányan már pályára is küldtek kísérleteket, és a sikeres űrgyógyszerek hasznos terheit visszahozták a Földre.
Ez segíthet csökkenteni az életmentő gyógyszerek költségeit és forradalmasíthatja az orvosi kezeléseket, a jelenlegi kísérletek pedig a rákgyógyszerekre és a HIV/AIDS-gyógyszerre, a ritonavirra összpontosítanak.
Hosszú távon az a cél, hogy olyan eljárásokat fejlesszenek ki, amelyek segítségével a gyógyszerek széles skáláját fejleszthetik ki a Föld körüli pályán és azon túl, de ez jelenleg még a tesztelési fázisban van.
Nemrég például a kaliforniai székhelyű Varda Space kutatócég – amely egyedi termékek mikrogravitációban történő előállítására és Földre való visszahozatalára specializálódott – bejelentette, hogy sikeresen lefuttatta első gyógyszeripari folyamatát a W-1 nevű kapszula fedélzetén. Végeredmény? A HIV/AIDS elleni gyógyszer, a ritonavir egy formája.
Ez azonban nem minden. Egy másik vállalat, amely az űrben működő gyógyszergyárak fejlesztésén dolgozik, a BioOrbit számára az űr mikrogravitációs környezete tökéletes lehetőséget kínál az immunterápiás gyógyszerek kifejlesztésére, ami ígéretes módszer a rák elleni küzdelemben.
Olvasd el ezt is! Megérkezett a Földre az első űrben gyártott gyógyszeradag
De miért tesznek ennyi pénzt a gyógyszerek űrben való kotyvasztásába, ha itt a Földön is megtehetnék? A válasz a gravitáció. Pontosabban a gravitáció hiánya. A Föld körüli pályán a tárgyak mikrogravitációnak vannak kitéve, ez pedig a gyógyszerfejlesztés esetében nagy különbséget jelenthet.
Közel súlytalan körülmények között a kristályosodás – a gyógyszergyártási folyamat létfontosságú része – egészen másképp történik. A bolygó gravitációs vonzása nélkül, amely tökéletlenségeket és méretbeli különbségeket okozhat, a gyógyszer kristályait könnyebb megformálni.