A halálos gombás fertőzések „csendes járványt” okoznak, figyelmeztetnek a tudósok

A halálos gombás fertőzések „csendes járványt” okoznak, figyelmeztetnek a tudósok

A világ antibiotikum-rezisztencia-válság közepén áll, amely évente közel 5 millió ember halálát okozza. De nem a baktériumok az egyetlen mutálódó kórokozók, amelyek miatt aggódnunk kell. A gombás fertőzések is alkalmazkodtak, ami egyes kutatók szerint „csendes világjárványt” okoz, amellyel sürgősen foglalkozni kell.



Idén szeptemberben az Egyesült Nemzetek Szervezete New Yorkban egy találkozót rendez az antimikrobiális rezisztenciáról, amelynek keretében a rezisztens baktériumok, gombák, vírusok vagy paraziták kérdését is megvitatják – írja a Science Alert.

Ez is érdekelhet: A szivacsok könnyebben lesznek tele bacikkal a konyhában, mint egy laborban

Az eseményt megelőzően egy nemzetközi tudóscsoport arra ösztönzi a kormányokat, a kutatóközösséget és a gyógyszeripart, hogy ne csak a baktériumokra fókuszáljanak, mivel a gombás fertőzések túl sok kezdeményezésből kimaradnak az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelemben.

A baktériumokra irányuló aránytalan figyelem aggasztó, mert az elmúlt évtizedekben számos gyógyszerrezisztenciával kapcsolatos probléma invazív gombás betegségekből eredt, amelyek nagyrészt figyelmen kívül maradnak mind a közösség, mind a kormányok részéről

– nyilatkozta Norman van Rhijn molekuláris biológus.

2022-ben az Egészségügyi Világszervezet közzétette a gombák kiemelt kórokozóinak listáját: az emberi egészségre legveszélyesebbnek ítélt kórokozók közé tartozott az Aspergillus fumigatus, amely penészgombából származik és a légzőszerveket fertőzi; a Candida, amely élesztőgombás fertőzést okozhat; a Nakaseomyces glabratus, amely az urogenitális traktust vagy a véráramot fertőzheti; és a Trichophyton indotineae, amely a bőrt, a hajat és a körmöket fertőzheti.

A figyelmetekbe ajánljuk