Nagyjából száz emberből egynél már a legkisebb mennyiségű glutén elfogyasztása is komoly problémákat okozhat. A gluténérzékenységnek (cöliákia) genetikai gyökerei vannak, de más tényezők is hozzájárulhatnak az intolerancia kialakulásához, ami jelentősen nehezíti a probléma feltárását és az esetleges gyógymódok megtalálását.
A kanadai McMaster Egyetem tudósai által vezetett nemzetközi kutatócsoport egerek segítségével azonosította a bélnyálkahártyát alkotó sejtek döntő szerepét, és ezzel egy olyan fontos mérföldkövét írta le az állapotnak, amely új terápiákhoz vezethet – írja a Science Alert.
A cöliákia lényegében egy autoimmun betegség, amelyet a gluténként ismert fehérjék egy csoportjának jelenléte vált ki a belekben. Tehát gyakorlatilag bármi, ami búzából, árpából vagy rozsból készül – a legtöbb pékáru, kenyér és tészta –, puffadást, komoly fájdalmat, hasmenést, székrekedést, és bizonyos esetekben akár refluxot és hányást okozhat a betegeknél.
Ez is érdekelhet:A tejtermékek tényleg gyulladást okoznak?
Jelenleg az egyetlen módja a tünetek elkerülésének az, hogy kerüljük az azokat kiváltó ételeket, ami olykor rendkívül nehéz lehet.
A betegséggel diagnosztizált emberek mintegy 90 százaléka hordoz egy génpárt, amely a HLA-DQ2.5 nevű fehérjét kódolja. A fennmaradó 10 százaléknak a legtöbbje egy hasonló, HLA-DQ8 nevű fehérjével rendelkezik. Mint a többi HLA-fehérje, ezek is az idegen anyag egy-egy darabkáját hordozzák, figyelmeztetve más védekező szöveteket, hogy legyenek résen.
A HLA-DQ2.5 és a HLA-DQ8 speciális esetében a fehérjék úgy vannak kialakítva, hogy az emésztésnek ellenálló gluténpeptiddarabokat tartalmaznak, amelyek a gyilkos T-sejteket vadászatra utasítják.
Sajnos ezek az utasítások nem a legtisztábbak, hogy különbséget tegyenek a fenyegetés és a szervezetünkben lévő hasonló kinézetű anyagok között, így sok esetben ez vezet az autoimmun betegség kialakulásához.
Olvasd el ezt is! Ezeket a gyümölcsöket tilos nyersen fogyasztani
Ám nem mindenkinél alakul ki cöliákia, ha HLA-DQ2.5 vagy HLA-DQ8 fehérjékkel rendelkezik. Ahhoz, hogy ez megtörténhessen, ezeknek a széttépett gluténdaraboknak először át kell jutniuk a bélfalon egy szállító enzim segítségével, amely kötődik a peptidhez, és úgy módosítja azt, hogy még jobban felismerhetővé tegye.
A bélfal sejtjei felelősek a szállító enzimek bélben történő felszabadításáért, így kritikus szerepük van a betegség korai szakaszában. Ami eddig nem volt világos, hogy miként zajlik le ez a reakció.