gyömbér
Unsplash/Julia Topp

Felesleges meghámoznod a gyömbért, elmondjuk, miért!

A konyhákban sokszor generációról generációra jár tovább a tudás, aminek velejárója, hogy néhány régimódi módszer is továbböröklődik. Ilyen például a gyömbér feldolgozása is, amit régen előszeretettel hámoztak meg, de ma már köztudott, hogy semmi szükség rá.

Persze elsőre úgy tűnhet, hogy a gyömbérhámozás kérdése nem annyira fontos. De ha az időgazdálkodási szempontokat vesszük figyelembe, pláne a konyhában, akkor máris több embert érdekelhet a dolog.

Az internet hemzseg a „hogyan hámozd meg a gyömbért" kezdetű tartalmaktól, amikben általában még időtakarékos trükkökkel is találkozhatunk; arról nem is beszélve, hogy szinte minden recept, amelyikben gyömbért használnak, arra utasít minket, hogy hámozzuk meg a gyömbért.

A The Manual szerint viszont felesleges a friss gyömbért hámozni: először is, gyakorlatilag nincs érzékelhető ízbeli különbség a hámozott és a hámozatlan gyömbér között. Másodszor, a gyömbért lehetetlen pazarlásmentesen, mégis időtakarékosan meghámozni. Ha időt szánunk arra, hogy az összes kis gömböt megkerüljük, ahelyett, hogy letépnénk őket, az semmiképp nem egy hatékony időtöltés, a letépés pedig pazarlás. Lényegében csak veszteséget termelünk.

Harmadszor: nincs releváns bizonyíték arra, hogy a gyömbér héja ártalmas lenne. Sőt, a héj fogyasztásának előnyei is lehetnek, például tápanyagok és vitaminok formájában, hasonlóan más zöldségek héjához.

Ha pedig aggódunk a gyömbér héján lévő szennyeződések vagy baktériumok miatt, egy öblítés és egy tiszta kefével történő súrolás megszünteti ezeket az aggodalmakat is.

gy\u00f6mb\u00e9r

Shutterstock

Persze létezik kivétel.

Függetlenül attól, hogy a friss gyömbért apróra vágjuk vagy feldaraboljuk, a hámozással csak akkor kell foglalkozni, ha hosszú hetekig a fiókban tároltuk. Ilyenkor a gyömbér héja megereszt, ráncosodik, ami nem túl szép látvány.

Ha viszont mindenképp felhasználnánk a lejárt szavatosságú gyömbért, hámozzuk meg felhasználás előtt, hogy ne kerüljön kemény és rostos gyömbérhéj az ételbe. Az idősebb gyömbérbőr ráadásul véletlenszerű „hűtőszekrény-ízeket" vehet fel, ezért a meghámozásával lesz a legjobb esélyünk arra, hogy gyömbérízű ételt adjunk az ételehez.


A figyelmetekbe ajánljuk