Föld
Fotó: Unsplash

A Föld alakja változóban van, és ez az időmérésre is hatással lehet

A jégsapkák olvadása nem várt problémákat okozhat majd – még az is elképzelhető, hogy meg kell ismerkednünk a negatív szökőmásodperc fogalmával.


Talán bele sem gondolunk abba, milyen fontos, hogy az egész világ ugyanúgy mérje az időt. Az egyezményes koordinált világidő (nemzetközi betűszóval: UTC) egy hivatkozási időzóna, melyhez a Föld összes időzónáját viszonyítjuk. Az UTC-t több mint 450 úgynevezett atomóra (ez a finom műszer az atomok rezgéseit is érzékeli) segítségével számítják ki, melyek a világ több mint 80 országában működnek.

Az egyezményes időmérés használata nélkülözhetetlen a modern civilizáció számos vívmányához, így például a navigációhoz, a telekommunikációhoz vagy a tudományos kutatásokhoz is.

Ez is érdekelhet: A nyári időszámítás valójában nem tesz jót az egészségünknek

A Föld forgásának fokozatos lassulása miatt azonban a csillagászati idő minimálisan eltér az egyezményes világidőtől, így időnként egy-egy szökőmásodperc beiktatására van szükség – régebben évente toldottak be egy ilyet, az ezredforduló óta valamivel ritkábban.

Az IFLScience cikke szerint viszont újabban az olvadó jégsapkák is hatással vannak a Föld forgási sebességére, ami miatt várhatóan 2029 környékén egy „negatív szökőmásodpercet” is be kell iktatnunk ahhoz, hogy az egyezményes világidő összhangban maradjon a csillagászati idővel. Mindez azt jelenti, hogy tartanunk kell majd egy olyan percet, ami mindössze 59 másodpercből áll majd.

fali \u00f3ra

Illusztráció

Fotó: Unsplash

Duncan Carr Agnew, a Kaliforniai Egyetem San Diegó-i kampuszának geofizikusa szerint elkerülhetetlen lesz a negatív szökőmásodperc beiktatása a mai globalizált világunkban, ami komoly nemzetközi koordinációt igényel majd. Sokan a Y2K-hoz, azaz a 2000-es év körül kialakult pánikhoz hasonlítják a problémát.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk! Eltolódott évszakok és gazdasági téboly: ez történne velünk szökőévek nélkül

Emlékezhetünk, egyesek apokaliptikus jelenetektől tartottak az ezredforduló környékén, mert azt hitték, hogy a számítógépek 2000 után már nem lesznek képesek lépést tartani az időszámítással, mivel az évszámokat addig csak az utolsó két számjeggyel jelölték (1971-et például 71-gyel).

A 2000-es év beköszönte végül nem okozott világvégét – remélhetőleg a negatív szökőmásodperc beiktatása sem fog.

A figyelmetekbe ajánljuk