nebula

A minket körülvevő univerzum örök rejtély az emberiségnek, de jelentős szakmai feladat a kutatóknak. Az Európai Űrügynökség most hatalmas kihívás elé állította magát, hiszen a szervezet azt tűzte ki célul, hogy egy minden eddiginél átfogóbb, háromdimenziós térképet készít a világegyetemről. Ehhez pedig pont kapóra jön, hogy nemrégiben több ezer új galaxist sikerült azonosítaniuk.


Az Európai Űrügynökség távcsövét, az Euclid névre hallgató eszközt a sötét anyag és a sötét energia tulajdonságainak, ezen keresztül az univerzum geometriájának jobb megismerésére tervezték. Először 2023. július 1-én indították a Nap–Föld rendszer egyik pontjába. A hatalmas ívű projekt keretén belül egy kutatócsoport 25 felvételt készített az űrtávcsővel, majd ezeket vizsgálva sikerült betekintenie több milliárd csillag, galaxis és kvazár közötti térbe.

A tudósok óriási eredményt értek el, ugyanis felfedeztek, majd osztályoztak 2674 új törpegalaxist.

Az űrtávcső példátlan látómezeje és térbeli felbontása elengedhetetlen volt a felfedezéshez, és egyértelművé vált, hogy az eszköz tökéletesen alkalmas nemcsak a törpegalaxisok azonosítására, de azok mélyebb vizsgálatára is. Az Euclid így hosszú távon is segítségükre lehet abban, hogy a különböző tömegű és eltérő környezetekben előforduló galaxisok keletkezését és fejlődését minden eddiginél kiterjedtebben kövessék nyomon.

​Az ezerarcú törpegalaxisok

A törpegalaxisok kis méretű galaxisok, amelyek sokkal kevesebb csillagot, gázt és sötét anyagot tartalmaznak, mint nagyobb társaik, például a Tejútrendszer. A tömegük is jóval kisebb, általában csak néhány millió naptömeg. Vagy a nagyobb galaxisok fejlődésének korai időszakában születnek, vagy akkor, amikor több galaxis ütközik egymással.

Az ezerarcú törpegalaxisokat általában az alakjuk és szerkezetük alapján csoportosítják. Ez alapján szferoidális, spirálszerkezetet mutató, elliptikus és szabálytalan alakú jelenségekről beszélhetünk. A szabálytalan alakúak általában szegények a fémekben. Ezek a korai univerzumban keletkeztek, ekkor ugyanis még nem állt rendelkezésre elég nehézfém, például a szupernóva-robbanások által.

t\u00f6rpegalaxis (illusztr\u00e1ci\u00f3)

Törpegalaxis (illusztráció)

Fotó: Shutterstock

A vizsgálatokat végző csoport rengeteg adatot tudott kinyerni a törpegalaxisok alakjával és szerkezetével kapcsolatban. A vizsgált galaxisok 58%-a elliptikus, 42%-a pedig szabálytalan alakú. Ezenkívül a felfedezett galaxisok 4%-ának a közepén található galaxismag. Ez általában egy kis méretű, sűrű, nagy tömegű objektum, legtöbbször fekete lyuk. A mintának csaknem a 7%-a úgynevezett kék kompakt törpegalaxis (Blue Compact Dwarf), amelyek erős csillagkeletkezést mutató, szabálytalan formájú törpegalaxisok, és így nagy számban tartalmaznak fiatal, kék színű csillagokat.

A kutatócsoport reméli, hogy az Euclid-űrtávcsővel még több törpegalaxist tudnak a jövőben felfedezni – olvasható a Svábhegyi Csillagvizsgáló oldalán.

Figyelmedbe ajánljuk! Elképesztő számok: ennyi galaxis található az univerzumban

A figyelmetekbe ajánljuk