A világ számos országában az emberek egyre tovább élnek, de vajon van ennek valamilyen egyértelmű mintája? Ezt a kérdést tette fel egy demográfusokból álló csoport, és kiderült, hogy a válasz igen. A várható élettartam tehát növekszik, és ezzel együtt a férfiak és nők közötti élettartambeli különbség is egyre csekélyebb.
David Atance, a spanyolországi Universidad de Alcalá munkatársa és kollégái arra keresték a választ, hogy vannak-e különbségek a hosszú élettartamot vagy a halálozást befolyásoló tényezőkben egyes országok között. Ha igen, azt is meg akarták határozni, hogy ezek a különbségek erősödnek-e, vagy a minták valójában közelednek egymáshoz – írja az IFLScience.
Ez is érdekelhet: Mi az az androgün agy, és miért jó nekünk?
A kutatócsoport az ENSZ Népesedési Osztályának nyilvántartásából származó történelmi adatokat és 194 országra vonatkozó, 1990 és 2030 közötti időszakra vonatkozó népesség-előrejelzéseket használt fel kilenc halálozási mutató statisztikai elemzéséhez, beleértve a születéskor várható élettartamot és a Gini-indexet (az élettartam egyenlőtlenségének mérőszáma).
Az eredmények azt mutatták, hogy 1990-ben és 2010-ben az országok a halálozási/élettartam-mutatók alapján öt külön csoportba sorolhatók. A két év közötti időszakban az országok néha felcserélődtek a csoportokban, bár a kutatók ezt olyan tényezőknek tulajdonítják, mint a háborúk vagy az instabil társadalmi-gazdasági és politikai körülmények.
Valami közös volt azonban minden csoportban: a várható élettartam nőtt, míg a férfiak és a nők halálozási aránya között csökkent a különbség. A kutatócsoport azt is megállapította, hogy az országok csoportjai között csökkentek a hosszú élettartamban mutatkozó különbségek, ami arra utal, hogy összességében a hosszú élettartam mintái közelednek egymáshoz.
Amikor ugyanezt a statisztikai modellt alkalmazták a 2030-ra vonatkozó előrejelzésekre, ezek a tendenciák ugyanazok voltak. A kutatók azonban elismerték, hogy nem lehet biztosan megmondani, mi fog történni a hosszú élettartam alakulásában, mivel a becslések a múltbeli trendeken alapulnak.
Olvasd el ezt is! Kutatások szerint skizofréniához vezethet a macskatartás
A kutatás jövőbeli irányvonalaként különösen érdekes lenne felülvizsgálni a halálozási becsléseinket és a klaszterkonfigurációkat 2030-ban, amikor már megbízható adatokkal rendelkezünk. Ez a jövőbeli elemzés lehetővé tenné, hogy felmérjük a 2023-as becsléseink pontosságának mértékét
– írják a kutatók az eredményeiket ismertető tanulmányban.
A hosszú élettartam növekedését jól példázza az Egyesült Államok, ahol a 100 éves vagy annál idősebb emberek száma 1950 óta folyamatosan növekszik. Ha az előrejelzések valóban helytállóak, akkor egybevágnak a mostani tanulmány megállapításaival: az amerikai százévesek száma a következő 30 évben megnégyszereződik, és míg a jelenlegi csoport 78 százaléka nő, addig 2054-re ez a szám 10 százalékkal csökken.