2018-ban egy szokatlan objektum felfedezése tartotta lázban a csillagász közösséget: a Boyajian nevet viselő égitest szokatlan halványulásából arra következtettek tudósok, hogy egy Dyson-gömböt fedeztek fel, amely a fejlett életforma egyik jele. Később azonban sajnos kiderült, hogy a különleges fényjelenség mögött szimplán nagy mennyiségű csillagpor állt. De talán most – két kutatócsoport ugyanis nemrégiben újabb potenciális jelölteket fedezett fel.
A Dysongömb-elmélet szerint civilizált lények olyan gömböt építenek egy csillag köré, amely annak minden kisugárzott energiáját felfogja. Ezáltal pedig hatalmas mennyiségű energiára tesznek szert, amelyből fenntartják kiépített világukat.
A Dyson-gömbök keresésekor a kutatók két tényezőre fókuszálnak: a csillag változó fényességére (ahogy a struktúra a mi szemszögünkből nézve elhalad a csillag előtt), valamint infravörös fénytöbbletére.
Ez is érdekelhet: Egy elmélet szerint a földi civilizáció még a legalacsonyabb szintet sem érte el
A probléma az – ahogyan azt mindkét tanulmány megjegyezte – hogy a felesleges infravörös tartomány legfőképp csillagkörüli por vagy törmelékkorongok jele lehet. Mindennek erőssége egyébként csökken, ahogy a csillag öregszik, és az anyag bolygókká és aszteroidaövekké olvad össze.
A jó hír mégiscsak az, hogy az extrém infravörös fényfeleslegek keresése segít, hogy többet tudjunk meg ezekről a távoli csillagokról, és a tudomány képviselői olyan bolygókat fedezhessenek fel, amelyeken potenciálisan még az élet is kialakulhatott.
Ezt is olvasd el! Elképesztő tömegű fekete lyukat találtak a csillagászok
Újabb lehetőségek
Egy csillagászokból álló csapat közel 4,9 millió objektum adatainak átvizsgálásával – és olyan esetek azonosításával, ahol az infravörös sugárzás a vártnál sokkal magasabb – 53 ilyan égitestet talált nemrég. Míg egy másik munkacsoport 320 ezerből 7 olyan forrást azonosított, amelyek bizonytalan eredetű közép-infravörös fluxustöbbletet mutatott.
A kutatók azonban hangsúlyozták, hogy bár ezek a jelöltek látszólag összhangban vannak a feltételezett Dyson-gömbökkel, rendkívül korai lenne azt feltételezni, hogy ezek biztosan fejlett civilizációk építményei. Így további megfigyelésekre és részletes elemzésekre lesz szükség, írja az IFLScience.