A kutatók sok-sok éve próbálják megfejteni a macskák jellegzetes dorombolását. Vajon az imádni való kedvenceink miképp adják ki ezt a hangot? A legújabb kutatás eredményeiből kiderült.
Úgy tűnik, hogy a hangszalagjaikba ágyazott kötőszövetből álló „doromboló párnák" növelik a hangszalagok sűrűségét, ezért azok lassabban rezegnek, és ennek köszönhetően adják ki a berregő hangot, amit megannyi cicarajongó imád – számolt be a Science Alert.
Ez is érdekelhet: Így tudunk a macskákkal beszélgetni a tudósok szerint
A Christian Herbst, a Bécsi Egyetem tudósa által vezetett nemzetközi kutatócsoport eredményei megkérdőjelezik azt a széles körben elterjedt nézetet, miszerint a dorombolást az aktív izomösszehúzódások okozzák. Ők sokkal inkább úgy vélik, hogy a jól ismert hang egy passzív aerodinamikai viselkedés, ami automatikusan folytatódik, miután az agy elindító jelet küld.
Ezek az alacsony frekvenciájú hangszalagrezgések egy különleges hangadási módot eredményeznek, szokatlanul hosszú zárt kvótával, amely az embernél a »álrekedtség« regiszterére emlékeztet
− olvasható a tanulmányban.
A hangszálak kötőszöveteiben lévő kollagén- és elasztinrostok olyan struktúrákba rendeződnek, amelyek tompítják a hangok magas frekvenciáit. Ezeket az akár 4 milliméter átmérőjű struktúrákat már korábban is felfedezték házimacskáknál, de a dorombolásban betöltött szerepüket nem vizsgálták.
Hogy ezt is kiderítsék, Herbst és munkatársai nyolc elhunyt házi macskából távolították el a gégéket. Ezután összenyomták a hangszálakat, és meleg, párásított levegőt fújtak át rajtuk. Az összes gégefő doromboló hangot adott ki izomösszehúzódások vagy idegi ingerlés nélkül is, egy átlagos cica dorombolásának tartományában, 25 és 30 Hz közötti frekvencián.
Olvasd el ezt is! Miért esznek füvet a macskák? − 6 furcsa cicaszokás állatorvosi magyarázattal
Ez pedig arra enged következtetni, hogy az izomösszehúzódás nem feltétlenül szükséges a doromboláshoz. A kötőszöveti struktúrák lehetnek az elsődleges hajtóerő, bár ezt élő macskákon történő vizsgálatokkal is kellene bizonyítani, ami kicsit komplikáltabb.