Digitális detox
Fotó: Shutterstock

Időről időre fontos kiszakadni az okoseszközök fogságából

Tisztítókúra az elmének – 4 jel, hogy szükséged lehet egy digitális detoxra

A 21. századi technológia fejlődése és terjedése egyszerre átok és áldás. Enélkül ma már elképzelhetetlen lenne a kommunikáció, a mindennapos ügyintézés, sokan mégis úgy érzik: a képernyők rabságába estek. Az okostelefonok, a közösségi média és a vég nélküli értesítések korában különösen fontossá vált, hogy kicsit kiszakadjunk a digitális világ fogságából és közelebb kerüljünk magunkhoz. A digitális detox, vagyis egy hosszabb-rövidebb időszak, amikor csökkentjük vagy teljesen elhagyjuk az okoseszközök használatát, sokat segíthet. Most eláruljuk, hogy milyen jelek utalnak arra, hogy szükségünk van egy kis mentális tisztítókúrára!

Megmagyarázhatatlan szorongás

Az ártatlannak tűnő digitális eszközök, a közösségi média és az állandó információáramlás könnyen okozhatnak pszichés függőséget, aminek a tüneteit gyakran túl későn vesszük észre. A szakemberek szerint, ha indokolatlan szorongást érzünk például akkor, ha nincs nálunk a telefonunk, vagy a laptopunk, akkor ideje egy kicsit elszakadni ezektől az eszközöktől.

Ezt is olvasd el! A digitális nomádok kedvencévé vált ez a cseh város

Digit\u00e1lis detox

Az indokolatlan szorongás az egyik legfontosabb figyelmeztető jel

Fotó: Shutterstock

Fontos, hogy ne lemondásként éljük meg ezt a folyamatot, hanem egy lehetőségként arra, hogy egy kicsit kitisztuljon az elménk.

Szociális távolságtartás

Az okoseszközök ma már szinte minden emberi kapcsolatot képesek helyettesíteni, legalábbis a felszínen. A tudomány szerint azonban egész más agyi területeket mozgat meg az, ha csak telefonon tartjuk a kapcsolatot az ismerőseinkkel. Ez pedig könnyen oda vezethet, hogy a valódi, személyes találkozásaink száma folyamatosan csökken.

Ha azt vesszük észre magunkon, hogy szinte csak a közösségi médiából és egyéb helyekről értesülünk a szeretteinkről, barátainkról, akkor ideje ezen változtatni. Szervezzünk egy kellemes találkozót a legjobb barátunkkal, látogassuk meg a szeretteinket és figyeljük meg, hogy mennyivel bensőségesebbé válnak a kapcsolataink!

A saját szabályaink megszegése

Digit\u00e1lis detox

Érdemes kis lépésekkel kezdeni az eszközöktől való elszakadást

Fotó: Shutterstock

A szakértők szerint a digitális detoxot érdemes azzal kezdeni, hogy saját magunk állapítunk meg bizonyos időkorlátokat, amiket próbálunk betartani. Fontos, hogy kis lépésekkel kezdjük a tisztítókúrát, ne próbáljuk meg magunkat rögtön elvágni minden technológiai eszköztől.

Ha azonban azt tapasztaljuk, hogy a saját magunk által megállapított időkereteket sem tudjuk betartani, az egyértelműen arra utal, hogy valóban szükségünk van arra, hogy egy kicsit elszakadjunk az okoseszközöktől! A Very Well Mind emlékeztet, hogy először csak tíz-tizenöt perccel kezdjük csökkenteni a telefon nyomkodásával töltött időt és csak fokozatosan növeljük a technológia nélkül töltött perceket.

Önértékelési problémák

A digitális eszközök korában az önbecsülés hiányát, a testképzavart és egyéb, mentális problémák jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni. A közösségi oldalak ugyanis óhatatlanul arra késztetnek, hogy elkezdjük magunkat másokhoz hasonlítani, aminek beláthatatlan következményei lehetnek.

Ez is érdekelhet! A gyerekek egyre kevesebbet írnak kézzel, ez pedig baj

Amikor mindenhonnan egy idealizált életmód, tökéletes testek, kapcsolatok és hihetetlen sikerek köszönnek vissza, egyre nehezebbé válik a saját értékeink felismerése és megbecsülése.

Épp ezért, ha bármely közösségi oldal pörgetése közben úgy érezzük, hogy mi rosszabbak, értéktelenebbek vagyunk azoknál, akiket látunk, egyértelműen szükségünk lehet egy digitális detoxra!


A figyelmetekbe ajánljuk