Csillagászok NASA Chandra röntgenteleszkóp 20 évnyi adataiból elkészítettek egy lenyűgöző videót egy olyan csillagkitörésről, amely 180 évvel ezelőtt történt.
A videó az 1999-es, 2003-as, 2009-es, 2014-es és 2020-as Chandra-megfigyeléseket használja – az ESA XMM-Newton űrszondájának adataival együtt – , és az Éta Carinae néven ismert csillagrobbanás történetét követi nyomon. Ez a híres csillagrendszer két hatalmas csillagot tartalmaz. Az egyik csillag a tudósok szerint körülbelül 90-szer, míg a másik körülbelül 30-szor nagyobb tömegű, mint a Nap – számolt be a Space.
Ez is érdekelhet: Felfogni is nehéz, hány csillag van az univerzumban
A hatalmas robbanás, amelyet Nagy Kitörésnek is neveznek, az Éta Carinae-ból indult. A feltételezések szerint ez két olyan csillag összeolvadásának eredménye, amelyek eredetileg egy hármas csillagrendszerhez tartoztak. Az ütközés utóhatását a Földön a 19. század közepén látták, és az új videó azt mutatja, hogy a csillagkitörés azóta is gyorsan, akár óránkénti 4,5 millió mérföldes sebességgel terjeszkedik az űrben.
Az esemény során az Éta Carinae a Nap tömegének 10-45-szörösét lökte ki. Ez az anyag egy sűrű gömb alakú gázfelhőpárrá vált, amelyet ma Homunculus-ködnek nevezünk, a két csillag ellentétes oldalán.
NASA/SAO/GSFC/M. Corcoran et al
A Homunculus-köd a közepén látható fényes kék felhő, amelyet a két hatalmas csillag által keltett nagyenergiájú röntgensugárzás táplál, amelyek túl közel vannak ahhoz, hogy külön-külön is megfigyelhetők legyenek. Körülöttük egy fényes narancssárga röntgensugárzási gyűrű pedig az idő múlásával gyorsan növekszik és tágul.
A gázcsomók mozgása alapján a csillagászok úgy vélik, hogy a csillaganyag valamikor 1200 és 1800 között – jóval az 1843-ban megfigyelt nagy kitörés előtt – elszállt az Eta Carinae-ról.
Olvasd el ezt is! A legöregebb csillag tényleg idősebb, mint maga az univerzum?
Ezt a halvány röntgenhéjat az 1840-es évekbeli Nagy Kitörés robbanáshullámaként értelmeztük. Ez az Éta Carinae háttértörténetének egy fontos részét meséli el, amelyet egyébként nem ismertünk volna
– mondta Michael Corcoran, a tanulmány vezetője.
Az Eta Carinae tágulásával kapcsolatos eredményeiket a kutatók az Astrophysical Journal 2022-es számában publikálták.