Villa.

Ezzel a böjttel nemcsak a testsúlyunk, de az agyunk is megváltozhat

A böjttel, és az azzal kapcsolatos egészségügyi hatásokkal kapcsolatos viták évek óta fennállnak, egy kutatás azonban fontos dolgokra hívta fel a figyelmet.


Egy kínai tanulmány során a szakemberek 62 napon keresztül 25 elhízottnak minősített önkéntest vizsgáltak, akik egy úgynevezett időszakos energiakorlátozó (IER) programban vettek részt. Ez a kalóriabevitel részletes ellenőrzését és bizonyos napokon böjtölést jelent.

A vizsgálatban résztvevők átlagosan 7,6 kilogrammot fogytak, illetve az agy elhízással összefüggő régióinak aktivitásában és a bélbaktériumok összetételében is változásra utaló jelek mutatkoztak – írja a Science Alert.

Ez is érdekelhet: Nem mindegy, hogy mikor eszel! Ezek a tökéletes időpontok

Ez tehát azt jelenti, hogy az időszakos böjt komoly változásokat eredményezett mind a bélrendszerben, mind az agyban, ami új lehetőségeket nyithat meg az egészséges testsúly megőrzésének vizsgálata szempontjából.

Itt azt mutatjuk be, hogy az IER-diéta megváltoztatja az emberi agy-bél-mikrobiom tengelyt. A bélmikrobiomban és a függőséggel kapcsolatos agyi régiók aktivitásában a fogyás során és után megfigyelt változások rendkívül dinamikusak és időben összekapcsolódnak

– mondta Qiang Zeng egészségügyi kutató, a kínai Második Orvosi Központ és a Geriátriai Betegségek Nemzeti Klinikai Kutatóközpontjának munkatársa.

Az azonban még mindig nem világos, hogy mi okozza ezeket a jelenséget, más szóval: a bél befolyásolja-e az agyat, vagy fordítva.

A következő megválaszolandó kérdés az, hogy a bélmikrobiom és az agy milyen pontos mechanizmussal kommunikál az elhízott embereknél, többek között a fogyás során. Mely konkrét bélmikrobiom és agyi régiók kritikusak a sikeres fogyás és az egészséges testsúly fenntartása szempontjából?

– mondja Liming Wang, a Kínai Tudományos Akadémia orvosbiológusa.


A figyelmetekbe ajánljuk