hosszúszárnyú bálna
Fotó: Shutterstock

3 óceánt szelt át egy kis erotikáért a rekorder hosszúszárnyú bálna

Egy hím hosszúszárnyú bálna több mint 13 ezer kilométert úszott le a Csendes-óceántól egészen az Indiai-óceánig azért, hogy más bálnapopulációkkal keveredhessen. A nem mindennapi, rekordot érő útra óceánkutatók figyeltek fel.


A bálna utazása a leghosszabb távolság, amelyet a púpos bálnának is nevezett faj (Megaptera novaeangliae) két észlelése között valaha is feljegyeztek, közölték tanulmányukban a tudósok.

A Csendes-óceán keleti részén, Kolumbia partjainál kezdődő és az Indiai-óceán délnyugati részén, Zanzibárnál végződő kaland során 13 046 kilométert tett meg a megfigyelt egyed.

Sőt, még ennél is nagyobb távolságról lehet szó, mindezt ugyanis légvonalban, a bolygó gömbfelületén mérve számolták ki a kutatók.

Ezt is olvasd el! A tudósoknak sikerült megfejteniük a bálnák legféltettebb titkát

Ez egy nagyon izgalmas lelet, egy olyan felfedezés, amelyre az első reakciónk az volt, hogy itt valami hibának kell lennie

– nyilatkozta Ted Cheeseman, a tanulmány társszerzője, aki kifejtette, hogy a kutatás egyik legfontosabb megállapítása az volt, hogy a bálna útközben több púpos bálnapopulációt is meglátogatott, és messzebbre eljutott, mint bármely más, a tudomány által ismert hosszúszárnyú bálna.

Ezek az állatok általában nagyon következetes vándorlási mintákat követnek; a sarkokhoz közeli hideg vizekben lévő táplálkozóhelyek és a trópusokhoz közelebb eső szaporodóterületek között mozognak.

Erről a fajről az szintén ismert tény, hogy évente több mint 8 ezer kilométert úsznak észak-déli irányban, de keletről nyugatra nem szoktak messzire elmerészkedni, illetve nem keverednek más populációkkal sem.

Ez is érdekelhet! Eddig soha nem látott pillanatot örökítettek meg egy kék bálna anyáról és borjáról

Az új tanulmányban megfigyelt óceánokon átívelő utazás viszont azt mutatja, hogy a púpos bálnák vándorlása rugalmasabb, mint azt a kutatók korábban gondolták.

Az utazás motivációja valószínűleg a szex volt, mivel a szóban forgó hím egy másik szaporodó populáció tagjait kereste fel. A kutatás szerint a bálna szokatlan kalandjának egyéb okai lehetnek a táplálék eloszlását befolyásoló környezeti változások – azaz az éghajlatváltozás, valamint a púpos bálna populáció növekedése – amelyek egyre inkább fokozzák a hímek közötti versenyt.

Forrás: Livescience

A figyelmetekbe ajánljuk