Egy hosszú autóút során talán elgondolkodtunk azon, hogy vajon miért vannak kis fekete pöttyök a szélvédőn, melyek szinte az összes létező autón megtalálhatók. Legtöbben arra tippelnénk, hogy szimplán dekoratív célja van, ami egyrészt igaz, ám emellett sokkal fontosabb szerepet tölt be. Egy másik logikus feltevés, hogy napellenzőként került a szélvédőre, ami szintén jó megközelítés, bár ennél kicsit összetettebb megoldásról van szó.
A fekete csíkot és a fekete pöttyöket elsődlegesen arra találták ki, hogy segítsenek helyén tartani a szélvédőt, ám nem is gondolnánk, de emellett még más funkciókkal is bír. Mielőtt az 50-60’-as években átálltak volna a ragasztó használatára, gyártásuk során sokáig fém elemek segítségével rögzítették helyére a szélvédőt. A szélén lévő csík egy kerámiabevonat, ami amellett, hogy segít a szélvédő rögzítésében, eltakarja a ronda ragasztót is.
Ez is érdekelhet! Hamarosan érkezhet a Ferrari elektromos autója
Fotó: Shutterstock
A mai, modern szélvédő a mérnöki tudomány egyik csodája és bátran kijelenthetjük, hogy az egyik legalulértékeltebb része az autónak. A tervezés egy része során arra próbáltak megoldást találni a szakértők, hogy hogyan rögzítsék tartósan a keretbe
– idézi az IFL Science a DeDona Tint & Sound blogbejegyzését.
A cikkben megemlítik, hogy míg a kerámiabevonat belső része segít megkötni a ragasztót, a szélvédő külső oldalán lévő pöttyöket plusz funkciókkal látták el a mérnökök, hiszen védik a ragasztót a nap káros UV sugárzásitól, aminek hatására könnyebben feloldódhat. Tehát a fekete csík miatt nem kell attól tartanunk, hogy vezetés közben egyszer csak kiesik a szélvédő a helyéről.
Ajánljuk figyelmedbe! Kezd ébredezni a használtautó-piac: ezek jelenleg a legnépszerűbb modellek
Persze a pöttyök is külön funkciót töltenek be, ugyanis hőtani szempontból nélkülözhetetlen szerepük van. A szélvédő szélén futó fekete csík anyagának köszönhetően képes gyorsan felmelegedni, ellentétben az átlátszó résszel. A fekete pöttyök ilyenkor lépnek akcióba, hiszen átmenetet nyújtanak a két felület között. Ha nem lennének, hirtelen hőmérsékletváltozás hatására a szélvédő könnyen berepedne.