autós forgalom
Fotó: Tan Kaninthanond/Unsplash

Mi történne, ha az összes autó eltűnne a Földről? Elmondjuk!

Egyes felmérések szerint napjainkban ~ 1,4 milliárd kocsi szeli a világ különböző útjait, melyeknek jelentős része már elektromos meghajtású, de önvezető autókból is egyre többet láthatunk. Az ennyire alapvetővé vált eszközöknél pedig adja magát a kérdés: mi lenne a következménye annak, ha az összes eltűnne a föld színéről?


Az autók nélkül ma már elképzelhetetlenek a mindennapok, azonban nem volt ez mindig így. A közlekedés meggyorsítására az emberiség mindig törekedett, a kínai jezsuita misszió tagja, Ferdinand Verbiest sem volt ezzel másképp: 1672-ben egy 65 cm hosszú, gőzmozdonyt készített, amely még nem volt alkalmas személyszállításra és nem is kifejezetten hasonlított a mai modellekre, de sokan egyfajta korai prototípusnak tekintik.

Ezt is olvasd el! 5 történelmi fénykép, és ami mögöttük van

A normál méretű járművek megjelenése Nicolas-Joseph Cugnot francia tüzértiszthez és mérnökhöz köthető, aki 1769-ben készítette el a világ első gőzhajtású járművét. A francia hadsereg ágyúinak gyorsabb szállítását próbálták megoldani – sikertelenül, mivel próbaútján falba ütközött. A gőzkocsi ma a párizsi Műszaki Múzeum gyűjteményében található.

Az 19. században egyre jobban foglalkoztatta a feltalálókat az autó utcai verziója, azonban sok próbálkozás besült, így a lakosság inkább a vasút felé maradtak nyitottabb. Ekkor jött azonban a kölni születésű Nikolaus August Otto, aki szabadalmaztatta is az első négyütemű, belső égésű motor 1876-ban.

Ford T-modell

Ford T-modell

Fotó: Getty Images

Az autók fejlődése során számos magyar is felbukkant, ilyen volt Bolyai Farkas és Galamb József is. Előbbi Marosvásárhelyen mutatta be gőzautóját, utóbbinak pedig az ikonikus Ford T-Modell megalkotását köszönhetjük.

Az autóipar ezek után már megállíthatatlanul fejlődött, köszönhetően a futószalagon történő gyártásnak és különféle típusú járművek megjelenésének. A járművek társadalmi szerepe megnőtt, és megjelentek az elektromos és hibrid járművek is.

Ez is érdekelhet: Autómentes városok nélkül esélyünk sincs a jövőben

Mi történne, ha egyik percről a másikra eltűnne a világ összes autója?

A Drive Magazin cikke szerint a kocsik hirtelen eltűnésének számos pozitív következménye lenne. Egyrészt a károsanyagok kibocsátása csökkenne, így a környezetvédelem helyzete gyorsan javulna. Ugyanakkor az embereknek át kellene állniuk más közlekedési módokra, például a tömegközlekedésre vagy rövidebb távokon a kerékpárra vagy a sétára.

Ezek mellett sok negatív hatást is hamar érzékelhető lenne: említhető többek között a tömegközlekedési infrastruktúra túlterhelése vagy a személyes mobilitás korlátozása, amely huzamosabb ideig is elégedetlenebbé tehetné a társadalom egy jelentős részét.

A figyelmetekbe ajánljuk