A Jupiter holdja, a Ganymedes

Négymilliárd évvel ezelőtt hatalmas aszteroida ütközött a holddal

A dinoszauruszokat kiirtó aszteroidánál 20-szor nagyobb objektum csapódott a Jupiter egyik holdjába

A legújabb kutatások szerint a Jupiter, valamint a Naprendszer legnagyobb holdja, a Ganymedes négymilliárd évvel ezelőtt egy akkora meteorral ütközött, ami hússzor nagyobb volt annál, mint ami a Földön kipusztította a dinoszauruszokat.



A Ganymedes egy valódi űrbéli óriás: a Jupiter többszáz holdja közül ez a legnagyobb, ami méretét tekintve megelőzi a Merkúrt és a Plútót is. A kutatók évek óta vizsgálják a hatalmas égitestet, elsősorban azért, mert a földi óceánoknál is mélyebb vízrétegeket rejt magában. Egy új tanulmány szerint ezeket a felszín alatti óceánokat az égitest egy hatalmas aszteroida becsapódásának köszönheti – írja a CNN.

Ajánljuk figyelmedbe! Sci-fi a valóságban: Kína egy aszteroida felrobbantására készül

A portál a japán Kobe Egyetem kutatásaira hivatkozva írja, hogy a jelenlegi tudásunk szerint

az égitestet közel négymilliárd évvel ezelőtt egy akkora aszteroida találta el, ami kimozdította a pályájáról és valamelyest el is távolította a Jupiter vonzásából.

A kutatások alapján a szakértők szerint az említett aszteroida legalább hússzor nagyobb volt annál az égitestnél, mint ami a Földbe csapódott 65 millió évvel ezelőtt, ezzel kipusztítva a dinókat.

Ez is érdekelhet! Tudósok végre rájöhettek, honnan érkezhetett a dinoszauruszokat kipusztító aszteroida

Hirata Naojuki, az egyetem munkatársa szerint az ütközés során keletkezett kráter 1600 kilométer széles lehetett, ami ma már feltöltődött különböző törmelékekkel.

Naojuki szerint a Ganymedesen jól látható barázdák ennek a becsapódásnak a maradványai, ezeknek a középpontja pedig éppen ellentétes irányba mutat, mint a Jupiter. Épp emiatt gondolják úgy, hogy

a hold teljesen átfordult a tengelye körül az ütközés során.

A figyelmetekbe ajánljuk