Egy friss tanulmány szerint az emlékek tárolásáért és az érzelmek feldolgozásáért felelős alvásfázis, a REM-szakasz a délutáni szundítás során javíthatja az agy problémamegoldó képességét.
A Texasi Állami Egyetem kutatói az analógiás problémamegoldást vizsgálták, azaz, amikor az agyunk a múltban már sikeresen alkalmazott módszerek segítségével old meg egy adott problémát. A kutatók arra jöttek rá, hogy azok, akik rendszeresen alszanak délután, az átlagnál jobb problémamegoldó képességgel rendelkeznek – írja a Science Alert.
Ez is érdekelhet! Egy tanulmány szerint ezzel a 2 módszerrel csökkenthetjük a munkahelyi fáradtságot
A kísérletben 58 résztvevőt vizsgáltak, akiknek a kutatók egy feladatsort mutattak meg, majd az ahhoz tartozó megoldásokat. Ezután egy másik, hasonló problémákból álló tesztet adtak az alanyoknak, ám ehhez már nem csatolták a megoldásokat – a feladványokat ugyanazokkal a mentális folyamatokkal lehetett megoldani, mint az elsőt. A tesztet kétórás szünet követte, amelynek ideje alatt 28 önkéntes 110 percet szundikált, míg a többi 30-at arra kérték, hogy maradjon ébren. A szundikáló csoport REM-idejét alvás közben EEG-fejhallgatóval számszerűsítették. A szünet után minden résztvevőnek lehetősége volt újra megnézni azokat a feladatokat, amelyeket a teszt során nem sikerült megoldaniuk.
A kutatók megállapították, hogy azok, akik szundítottak, sikeresen oldották meg azokat a problémákat, amelyek első alkalommal megakasztották őket. Mint kiderült, az alvásuk során a REM-szakasz ideje összefüggött a problémák megoldásának valószínűségével. Mindezt úgy, hogy mindkét csoport hasonlóan teljesített az alvásszünet előtt.
Fotó: Shutterstock
A jelenlegi eredmények azt jelzik, hogy amikor egy probléma megoldhatatlannak tűnik, a »csak aludj rá egyet« mondás értelmet nyer, főleg, ha az REM-szakaszt is tartalmaz. Ez az alvási szakasz kulcsszerepet játszhat abban, hogy a múltbeli tapasztalatok által olyan asszociációkat hozunk létre és erősítünk meg, amelyek az ébrenlét ideje alatt nem egyértelműek.
– írják a kutatók a közzétett tanulmányukban.
Ajánljuk figyelmedbe! A betiltott világrekord: közel 3 hétig volt ébren a világcsúcsot megdöntő férfi
A tanulmány szerzői szerint a kutatás eredményei arra utalnak, hogy az eredmények illeszkednek a korábbi kutatásokhoz is, amelyek szerint az alvás összefügg a jobb kreatív problémamegoldó képességekkel és a jobb szellemi mozgékonysággal számos területen. A kutatók szerint a REM-alvásfázis segít összekapcsolni a régi emlékeket az újakkal, amely kifejezetten előnyös lehet az ilyen típusú feladatok során, ahol a meglévő készségeket kell felidézni.