irodai munka
Fotó: Shutterstock

Egy tanulmány szerint ezzel a 2 módszerrel csökkenthetjük a munkahelyi fáradtságot

Ha rendszeresen fáradtnak érezzük magunkat munkavégzés közben, a szakértők szerint érdemes lehet bevezetni a rutinunkba ezt a két költséghatékony módszert, melyek a feszített munkatempó, valamint a stresszes feladatok megoldása közben kifejezetten hasznosak lehetnek.


Az amerikai Wake Forest, Virginia Commonwealth és Northeastern egyetemek kutatói arra voltak kíváncsiak, vajon melyek azok a módszerek, amelyekkel a leghatékonyabban lehet csökkenteni a munkahelyi fáradtság mértékét. A szakértők a kísérlet elvégzése előtt 44 könyvelőt kérdeztek meg a munkahelyi szokásaikról – írja a Science Alert.

Kiderült, hogy két faktor jelentősen segíthet a problémán: az egyik a mikroszünetek beiktatása, a másik pedig a felettes által nyújtott támogatás. Előbbi a kutatók szerint nemcsak a fáradtság enyhítésén segíthet, de javíthatja az alvásminőséget, valamint jótékonyan befolyásolhatja a következő napi energiaszintet is.

iroda

Fotó: Unsplash

A mikroszünetek bevezetése egyszerű és költséghatékony módja a fáradtság kezelésének, különösen nagy munkaterhelés esetén. A felettesünk részéről érkező támogatás pedig kritikus szerepet játszik a fáradtság mérséklésében

– mondta Lindsay Andiola, a VCU School of Business könyvelője.

A kísérletben összesen 179 munkavállaló vett részt. Kiderült, hogy a mikroszünetek hatása akkor vált jelentőssé, amikor megnövekedett a munkahelyi stressz, valamint a feladatok száma is. A kutatók megállapították azt is, hogy a mikroszünetek javítják a pontos feladatvégzést is.

A dolgozók folyamatosan küzdenek a kiszabott határidők okozta nyomással, a hosszú munkaidővel és a jelentős munkaterheléssel

– olvasható a tanulmányban. A kutatók szerint mindez nagyfokú fáradtsághoz és kiégéshez vezet, ami már rövid távon is hátrányosan befolyásolhatja a munkavégzést. Ezen könnyedén segíthet egy rövid szünet: ez lehet egy rövid újságcikk elolvasása, egy kávézás vagy a végtagok átmozgatása. A felettes támogatása pedig már az olyan egyszerű gesztusokban is megnyilvánulhat, mint a segítségnyújtás felajánlása, vagy egy dicséret.

A hasonló stratégiák megvalósításával a cégek javíthatják mind a munkavállalók jólétét, mind az elvégzett munka minőségét, végső soron elősegítve egy fenntarthatóbb és produktívabb munkakörnyezet kialakulását

– írják a tanulmány szerzői.

A figyelmetekbe ajánljuk