Ha hétvégén legszívesebben bezárnád a laptopot és pihennél, most már tudományos indokod is van rá: egy friss nemzetközi kutatás szerint a túl sok munka nemcsak fáradtságot és stresszt okoz, hanem konkrétan megváltoztatja az agy szerkezetét is.
A kutatók 110 egészségügyi dolgozót vizsgáltak meg: közülük 32-en hetente legalább 52 órát dolgoztak, míg a többiek „normál” munkaidőben, azaz heti 52 óránál kevesebbet. A résztvevőket agyi MRI-vizsgálatnak vetették alá, és olyan technológiát alkalmaztak, amellyel az agy szürkeállományának térfogatát és az egyes területek közti kapcsolódásokat tudták vizsgálni, hogy megállapítsák, mennyire befolyásolja az agyat a stressz és a túlóra.
Illusztráció
Fotó: illustrissima/Shutterstock
Az eredmények megdöbbentőek voltak, ugyanis a túlórázók agyában 17 különböző területen mutatkoztak változások: különösen a homloklebenyben, az insulában és a halántéklebeny felső részében. Ezek az agyi területek kulcsfontosságú szerepet játszanak az érzelmek szabályozásában, a figyelem fenntartásában, a problémamegoldásban és a fájdalomérzékelésben.
Ezt is olvasd el! Egy friss tanulmány szerint ez történik az agyunkkal, ha többet olvasunk
Mit jelent ez ránk nézve?
A kutatók arra jutottak, hogy a túlórázó csoportban a bal oldali középső homloktekervény (middle frontal gyrus) 19%-kal nagyobb volt. Ez a terület az agyban az úgynevezett „végrehajtó funkciókért” felelős – vagyis azokért a mentális képességekért, amelyek segítenek minket koncentrálni, emlékezni, tervezni és az érzelmeinket kezelni.
A változások tehát nem csak hangulatváltozásokkal vagy mentális fáradtsággal járnak – úgy tűnik, a túl sok munka hosszú távon átalakíthatja az agy szerkezetét is.
Fontos hangsúlyozni, hogy ez egy előzetes tanulmány volt, ami nem bizonyítja, hogy kizárólag a hosszú munkaórák okozzák ezeket a változásokat. A kutatás továbbá kizárólag egészségügyi dolgozók körében zajlott, és egy adott időpillanatra vonatkozott – tehát más tényezők is közrejátszhattak. Ennek ellenére a kutatók szerint az eredmények fontos első lépést jelentenek annak megértéséhez, hogyan hat a túlóra az agy egészségére – olvasható a New Atlas oldalán.
Figyelmedbe ajánljuk! A napi hormonciklus miatt zsugorodhat össze a férfiak agya
Mit tehetnek a munkahelyek?
A tudósok azt javasolják, hogy az ilyen típusú agyi hatásokat is vegyék figyelembe a munkahelyi egészségvédelmi szabályozások során. Eddig elsősorban a testi megerőltetést vagy a kiégést vizsgálták – most viszont kiderülhet, hogy a túl sok munka az agyban is nyomot hagy. A kutatók így fogalmaztak erről:
Ideje beépíteni a munkahelyi egészségvédelembe a modern idegtudomány eredményeit is, ez ugyanis segíthet olyan intézkedéseket kialakítani, amelyek megóvják a dolgozók mentális és fizikai jólétét, különösen a növekvő elvárások és terhelés közepette.