Évek óta dolgozik a Space Perspective nevű amerikai vállalat azon az űrballonon, amellyel 30 kilométeres magasságig, egészen a sztratoszféráig repítené az utasait. A luxusjármű túlesett az első tesztelési fázison, így hamarosan belép a kereskedelmi forgalomba, írja a Robb Report.
A Cape Canaveral-i székhelyű Space Perspective Spaceship Neptune nevű űrballonja sikeresen vette az eddigi legnagyobb akadályát, vagyis az első utasok nélküli tesztet – erre szeptember 15-én, Florida partjainál került sor. A procedúra 6 órán át tartott, ezalatt az óriási, futballstadion méretű ballon és a hozzá rögzített pilótafülke 30 kilométeres magasságba, a sztratoszféra széléig emelkedett, majd biztonságosan visszaereszkedett a tengeri állomásra.
Ez is érdekelhet! 2025-ben már Európából is meglátogathatjuk a sztratoszférát
Bár a szó szoros értelmében nem beszélhetünk űrrepülésről, a jármű a lehető legközelebb kerül a kozmoszhoz, utazómagassága sokkal nagyobb, mint a hagyományos utasszállító gépeké. Az élményt a jármű hatalmas ablakai teszik igazán elképesztővé –
az ígéretek szerint közel 800 kilométerre ellátnak majd az utasok a sztratoszféra szélétől.
A Spaceship Neptune a luxuselemekben sem szenved hiányt, a fedélzeten megtalálható például egy komplett gyógyfürdő is. Emellett David Grutman – a miami Gekko és a Las Vegas-i Komodo tulajdonosa – „csúcsminőségű kulináris élményeket” biztosít majd.
A cég egyébként szorosan együttműködött a Szövetségi Légügyi Hatósággal és az Egyesült Államok parti őrségével, hogy a lehető legpontosabban betartsák az előírásokat, hiszen lényegében egy teljesen új típusú járműről beszélhetünk.
Ha tovább olvasnál: 2050-re megépítené az első űrliftet egy japán cég
Ha minden a tervek szerint folytatódik, a Space Perspective alapítója és vezérigazgatója, Jane Poynter szerint az első éles tesztrepülések 2025-ben kezdődhetnek meg –