AirCar
Fotó: Klein-Vision

Az AirCar gyártási jogait már tavaly felvásárolta egy kínai cég

Videón a szlovák fejlesztésű repülő autó, ami akár már jövőre forgalomba kerülhet

A repülő autók pár évtizeddel ezelőtt még a tudományos-fantasztikus történetek részei voltak, hamarosan azonban a mindennapjaink részévé válhatnak. Az IFLScience beszámolója szerint a szomszédos szlovákiai Klein Vision által fejlesztett AirCar akár már jövőre forgalomba állhat.


Az elmúlt évtizedekben számos prototípus készült a repülő autókhoz, ám ezek többsége végül sosem jutott el a sorozatgyártásig. A technológiai kihívások, a szabályozási akadályok és a piac bizonytalansága ugyanis rendre visszavetették az ilyen jellegű fejlesztéseket.

Úgy tűnik azonban, hogy a szlovákiai Klein Vision által fejlesztett AirCar 2026-tól akár forgalomba is kerülhet. A nem mindennapi járműről mi is beszámoltunk akkor, amikor a Kínában található, cangzhoui székhelyű Hebei Jianxin Flying Car Technology Company felvásárolta a gyártási jogokat azért, hogy az ázsiai ország egy pontosabban meg nem határozott területén folytassa a fejlesztéseket.

Rep\u00fcl\u0151 aut\u00f3, AirCar

A hibrid jármű 2021-ben már sikerrel teljesítette az első városközi tesztrepülését Nyitra és Pozsony között

Fotó: Klein-Vision

A hibrid jármű egyébként 2021-ben már sikerrel teljesítette az első városközi tesztrepülését Nyitra és Pozsony között, és ugyanebben az évben megkapta a Szlovák Közlekedési Hatóság alkalmassági tanúsítványát is, az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség előírásai alapján.

A portál beszámolója szerint a második generációs modell, az AirCar 2 pedig már gyártásra kész prototípus. A jármű intelligens módon vált az autó- és repülőgép-üzemmód között: szárnyai behúzhatók, és földi közlekedés során akár 200 km/h, levegőben pedig több mint 250 km/h sebességre is képes, 1000 km-es hatótávolsággal.

Az IFLScience beszámolója szerint

az AirCar ára 800 ezer és 1 millió dollár, vagyis nagyjából 290-360 millió forint között mozog majd.

Az AirCar egy életre szóló álom beteljesülése – célunk, hogy a repülés szabadságát az emberek mindennapjaiba emeljük be

– mondta Stefan Klein, a projekt vezetője és a cég alapítója.

Bár a jármű tömeges elterjedése még várat magára, az AirCar mégis az egyik leginkább kidolgozott állapotban lévő fejlesztés a piacon. Kína egyértelmű technológiai érdeklődése pedig arra utal, hogy a repülő autók hamarosan globálisan elérhető termékekké is válhatnak

A figyelmetekbe ajánljuk