Vigyázat, spoiler-veszély!
Ízek, imák, szerelmek
2010-ben mutatták be az Ízek, imák, szerelmek című Ryan Murphy-filmet. Az azonos című könyv alapján készült moziban Julia Roberts Elizabeth Gilbert karakterét formálja meg (utóbbi valós személy, a kötet az ő történetét meséli el – a szerk.), aki negyvenes évei elején rájön, hogy házassága nem teszi boldoggá, sőt élete valójában egyáltalán nem abba az irányba tart, ahova ő szeretne.
Liz a válást követően úgy dönt, a következő egy évet Olaszországban, Indiában és Indonéziában fogja tölteni – a cím is erre a három országra utal.
Természetesen mind a három helyszínen más és más felfedezéseket tesz önmagával kapcsolatban a főszereplő. Olaszországban például rájön, hogy a boldogság eléréséhez élveznie kell az életet.
A film egyik legemlékezetesebb jelente, amikor Liz – Rómában megismert barátnőjével – elutazik Nápolyba, hogy ott megkóstolják az igazi, olasz pizzát. A mediterrán országban játszódó jelenetek az „édes semmittevésről" szólnak. Arról, hogy néha muszáj így élnünk az életünket, máskülönben felemésztene minket a hétköznapok rohanása.
Bár a kritikusok nem feltétlenül szerették a filmet, ez senkit ne tántorítson el. Egy viszont biztos: egyből Olaszországba vágyunk majd.
Levelek Júliának
Olasz gasztronómia, gyönyörű tájak, Verona és Toszkána. Vajon mi kell még egy igazán jó filmhez? Természetesen szerelem, amit a szintén 2010-ben bemutatott Levelek Júliának című moziban bőven találunk.
Az Amanda Seyfried, Christopher Egan, Vanessa Redgrave és Franco Nero főszereplésével készült Gary Winick rendezésű film egyik központi karaktere a New York-i tényfeltáró riporter Sophie Hall, aki épp Veronában tölti élőnászútját vőlegényével.
Utóbbit nem igazán hatja át a romantika, így Sophie-nak nincs más választása, egyedül kezdi el felfedezni az olasz várost. Betér Shakespeare Júliájának házába is, ahol rengeteg szerelmeslevéllel találja szemben magát.
A nők által írt gondolatok között megtalálja Clair, közel 50 évvel ezelőtt írt levelét is, amire végül ő válaszol.
Legnagyobb meglepetésére megjelenik feladó, kapcsolatuk pedig odáig eszkalálódik, hogy végül együtt indulnak megkeresni Clair félévszázada eltűnt szerelmét.
A Levelek Júliának a szerelem soha fel nem adásáról szól – na meg persze az olasz tájakról.
Római vakáció
Adott egy hercegnő, aki egy protokolláris európai út során úgy dönt, szembe megy a szabályokkal, és önmaga fedezi fel Rómát. Az éjszaka túl hosszúra sikerül, a hercegnő pedig egy szökőkutat választ magának alvóhelyül. Itt találja meg őt egy újságíró, aki végül haza is kíséri.
Ebből az alapállásból indul az olasz fővárosban játszódó egyik leghíresebb film, a Római Vakáció, mely Audrey Hepburn első Oscar-díját is meghozta. A filmet 1953-ban mutatták be, rendezője pedig a szintén Oscar-nyertes William Wyler volt.
A mozi egyik érdekessége, hogy valóban Olaszországban forgatták, pedig Hollywoodnak ebben az időszakában ez még egyáltalán nem volt jellemző. A filmet továbbá tudatosan készítették fekete-fehérben. Wyler célja az volt, hogy elvonja a nézők figyelmet a háttérről, bár ez nem feltétlenül jött neki össze.