Egyedülálló élményt ad Budapesten a különleges dizájnmegoldásokban bővelkedő Zazie
Zazie Bistro & Bar/Villányi Csaba

Egyedülálló élményt ad Budapesten a különleges dizájnmegoldásokban bővelkedő Zazie

Egyedi minták, kisszériás darabok és különleges elemek jellemzik a főváros egyik legújabb bisztróéttermét, a MOL Campus Kopaszi-öböl felöli földszintjén található Zazie Bistro & Bárt. Az étterem vezető belsőépítésze szerint igazi áramlatélményben lehet részünk a kialakított terekben, a természet pedig nemcsak a nagy üvegfelületeken, de az enteriőrben is beköszön. Interjú Radnóczy Eszterrel.



Milyen stádiumban volt az építkezés, mikor megkapták a megbízást?

Csak a külső falak álltak, ami szakmai szempontból jó lehetőség, hiszen így a tervező az üzemeltetővel együtt találhatja ki, milyen funkciókat kell majd a térnek betöltenie. Ez alapján határozzuk meg a konyha és a vendégtér arányát és a dizájnt, ezt követően pedig elindul a tervezési folyamat.

A MOL Campus alapvetően egy presztízsberuházás, maga az épület egy új urbanisztikai pontja a városnak, miközben itt áll a Kopaszi-gáton az öböl partján – nekünk ezt az urbán stílust kellett párosítanunk a természettel, erre épült az alapkoncepció; behozni a természetet az épületbe úgy, hogy a végeredmény mégis az épület jellegéhez igazodjon. Ezt a kettőt igyekeztünk párosítani és valahol azt gondolom, hogy sikerült is:

a természet úgy van jelen a térben, hogy az nem idegen az épülettől.

Funkcionális szempontból az volt a cél, hogy egy olyan bisztrót hozzunk létre, amelyben egyaránt otthon érzik magukat a környéken dolgozók, és azok, akik csak eseti jelleggel térnek be – legyen szó reggeliről, ebédről, üzleti vacsoráról vagy akár egy esti koktélról a nap végeztével.

Radnóczy Eszter

Zazie Bistro & Bar/Villányi Csaba

Ezeken a funkcionális alapokon túl a megrendelőnek volt valamilyen extra igénye?

Egy ilyen komplex tervezési folyamat mindig hosszú beszélgetésekkel kezdődik, melyek során felmérjük az ügyfél igényeit. Ez esetben elég gyorsan megtaláltuk a közös nevezőt, meghatároztuk a célközönséget, valamint azt, hogy mi lesz a funkciója ennek a bisztrónak. Első körben egy magasabb kategóriájú, csillogóbb világ körvonalazódott, de elég hamar megegyeztünk abban, hogy inkább az anyaghasználat és a belsőépítészeti megoldások legyenek luxus minőségűek, a természetet hozzuk be a térbe, hiszen jóformán egy kertben ülünk, a Kopaszi-öböl partján. Ezt az élményt ráadásul nemcsak nyáron, hanem a téli hónapokban, zárt térben is meg kell adnunk a vendégeknek.

Ez is érdekelhet! Koktéltörténeti kisokos a VIRTU Restaurant bartenderével, Steier Mátéval

A Zazie egy nagyon különleges épületben kapott helyet. Jelentett ez bármilyen kihívást tervezési szempontból?

Igen, abszolút! Ez volt az egyik legfontosabb dolog, amit szem előtt kellett tartanunk. Egy kívülről döntött, íves üvegfront-határolt térről beszélünk, aminek a geometriáját valahogy végig kellett vinnünk a belső téren is, a lehető legkisebb csavarokkal. Ezen kívül két bejárat van: az épület aulájából is nyílik egy, a főbejáratot pedig az öböl felőli oldalon találjuk.

A másik meghatározó elem a konyha, ami nemcsak ezt a bisztrót szolgálja ki, hanem részben a tetőn megvalósuló másik éttermet, a VIRTU-t is, tehát viszonylag nagy helyet vesz igénybe. Felmerült a látványkonyha ötlete, de pont a sok funkció miatt ezt elvetettük, így azt kellett kitalálni, hogyan takarjuk el.

Zazie Bistro & Bar/Holló Hunor

Hogy tagolták a teret?

Egy étterem akkor jó, ha a vendég bárhol leül egy székre, és úgy érzi, hogy övé a legjobb hely. Ezt ebben az esetben – mivel nagy és viszonylag szabálytalan térről van szó – nem volt könnyű megvalósítani. Így az egyes funkciók mentén haladva, egységes hangulatú, de változatos megoldásokat választottunk.

Az aulából egy kötetlenebb, kevésbé formális térbe érkezünk: ennek a központi eleme egy fa, amely egy igazi fa törzsére ültetett mű lombkorona, amit asztal ölel körül, ahol a bárszékeken ülve gyorsan meg lehet inni reggel egy kávét, mellé pedig be lehet kapni egy croissant-t.

Itt áll még egy nagy, rusztikus asztal, amit munka után körbe lehet ülni a kollégákkal és meginni egy koktélt vagy nap közben megtartani egy meetinget. A bárnál lehet kérni elvitelre is reggelit – tehát ez a rész a reggeli-délelőtti órákban betérő vendégekre specializálódott.

Zazie Bistro & Bar/Villányi Csaba

Maga a bár látja el az éttermet is, ahová a belső, íves falat követve jutunk el – itt a közösségi és az intim terek váltják egymást. A bal oldalon, az üvegfal mellett van négy szigetszerű, zárt, kerek asztal – itt a bensőséges hangulatot próbáltuk fokozni a fonott lámpaernyőkkel, melyek az asztalokkal azonos méretűek. Ezt követi az öbölre nyíló főbejárat, majd a külső, döntött üvegfal mentén haladva szellősebb asztalsor következik, melyeket adott esetben össze lehet tolni, ha nagyobb társaság jelentkezik be. Középen húzódik az ún. szaletli – ezek szintén bensőségesebb hangulatú, zártabb, 4 férőhelyes boxok. A tér belső oldalán, a szaletli mögött egy dobogót helyeztünk el, hogy a vendégek onnan is kilássanak az öbölre. Ez szintén egy nyugodtabb rész, mely fölött egy könnyed textil vonulattal az álmennyezet teszi zártabbá a teret.

Így valóban minden szögből más élményt kap, aki ide bejön, de a látvány mindenhonnan lenyűgöző.

Zazie Bistro & Bar/Villányi Csaba

A burkolatok tekintetében milyen megoldásokat választottak?

Az öböl és a természet hangulatát vittük tovább színekben és anyaghasználatban egyaránt. Ahogy a textil álmennyezet esetében, itt is az íves térszerkezetet követtük, mintha körülöttünk folyna a Duna. A padlón kis szigetek képződnek, ahogy a hideg- és a melegburkolat váltja egymást. A szőnyeg egyedi tervezésű, a mi grafikusaink munkája, ahogy a kárpitok és az összes textília is.

A járófelületek hidegburkolata hullámszerűen öleli körbe a szőnyegfelületeket, melyek az asztalok alá kerültek. Mintha a nádasban eveznénk a holtág mentén – ott a víz sodrása, itt egy kis békalencse és buborékok a púder színű mozaikokban, az egyedi tervezésű szőnyegekben morajlik a víz, ahogy a partot mossa. A dobogót természetes faburkolat borítja.

Az volt a cél, hogy a különböző anyagok harmonikus egységet képezve találkozzanak.

Milyen megfontolás diktálta a többi dizájnelem kiválasztását?

A természetesség és a fenntarthatóság vezérfonala mentén haladtunk. A padlóburkolat is szándékosan mosott, kicsit fahatású. Ezért kerültek fonott „fakosarak” a bejáratnál található négy asztal fölé – olyanok, mint négy buborék, mely elkülöníti a zajos bejárati részt az étterem belső tereitől. Ezeket egyedileg, nekünk gyártották. Összességében jellemző, hogy sok az egyedi gyártású elem, melynek kivitelezői minden esetben hazai cégek voltak, ahogy az asztalos- vagy a lakatosmunkák esetében is. A különálló asztalokat és székeket különböző gyártóktól vásároltuk, de ezek is kisszériás darabok.

Egy étterem esetében érdemes hosszabban beszélni a konyháról. Itt milyen megoldásokat választottak?

Ez a terület nem ad akkora tervezői szabadságot, mint a vendégtér. Több körös egyeztetés után lehet elkezdeni a munkát, ha már tudjuk, milyen lesz a konyhatechnológia és az üzemeltetőnek milyen igényei vannak: hogy fog kinézni a konyha napi menetrendje, hány funkciót kell ellátnia, és még sorolhatnám. A végén kialakul egy végleges alaprajz és a konyhatechnológus elkezdi berendezni.

Mint említettem, a mi fő feladatunk az volt, hogy eltakarjuk a konyhát az étterem arculatához illeszkedő felülettel. Így esett a választásunk erre a különleges, agyagból készült, áttört téglaburkolatra, mely meghatározó dizájnelemévé vált az étteremnek, hiszen végighúzódik a teljes belső falfelületen. Az étterem hátsó falára azért került tükör, hogy a tágasság és végtelenség érzete megmaradjon.

Zazie Bistro & Bar/Villányi Csaba

A tervezői oldalon mekkora csapat dolgozott azon, hogy összeálljon ez a világ?

Tervezőirodánk 20 fős, Budapesten és Milánóban is ott vagyunk. Én Milánóban tanultam belsőépítészetet. Sok hazai és nemzetközi projektünk van, itthon sok hotel, étterem tervezése fűződik a nevünkhöz. Lakossági megbízások szintjén több villát, apartmanházat terveztünk, de dolgoztunk már sportcsarnokon és mi terveztük a Martonvásári Agroversumot is.

A figyelmetekbe ajánljuk