Szinte hihetetlen, de az ókori Mezopotámia területén az élet sok tekintetben hasonlított a mai világhoz: az emberek társasjátékokkal játszottak, dolgoztak, agyagtáblákon levelezgettek egymással és előszeretettel fogyasztottak sört. A Drive beszámolója szerint nemrégiben pedig egy több ezer éves himnusz szövegének segítségével sikerült is rekonstruálni az ókori italt.
A portál szerint az ókori Mezopotámia területéről származó első, sörrel kapcsolatos emlék egy ékírásos táblán lelhető fel, ami egyfajta fizetési bizonylatot ábrázol. Ez arra enged következtetni, hogy a munkáltatók sokszor nemcsak pénzzel, hanem például sörrel is fizettek a nekik dolgozóknak.
Ez is érdekelhet! Már tudományos magyarázata is van, hogy miért kell a borok mellé sajtot fogyasztanunk
Egy másik, ennél sokkal pontosabb leírást az ókori sörfogyasztásról az úgynevezett Ninkaszit-himnusz szövege tartalmazza.
Jól mutatja, hogy mekkora jelentősége volt a nedűnek sumérok között, Ninkaszitot ugyanis a sör istennőjeként tisztelték.
Az időszámításunk előtt 1800 körül készült írásban a költő nem csupán a tiszteletét fejezi ki az istenség iránt, de pár sorban a sörkészítés módját is ecseteli, amiből a Drive is idéz.
- „Ninkaszi, te locsolgatod a föld takarta árpát”
- „Te öntöd fel korsóban a malátát”
- „Ninkaszi, te teríted a malátapépet széles gyékényre”
- „Te tartod két kezedben a cefre üstjét, datolya-mézet, mustot bőven csorgatsz belé”
- „Te főzöd a lét, érleled langymelegben, a sörlét kádban érleled, állni hagyod”
- „Az érlelőkádat, melynek csapján át fenséges a lé zuhogása, a nagy gyűjtőkád fölé állítod”
- „Te fejted le a gyűjtőkádba szűrt sört”
- „az Idigna, a Buranunna árja habzik így”
Később többen ezen szöveg mentén próbálták meg újra elkészíteni az ősi italt. A portál beszámolója szerint ezzel először a San Franciscó-i Anchor Brewing Company alapítója, Fritz Maytag próbálkozott.
A hírek szerint az elkészült ital végül 3,5 százalékos alkoholtartalommal bírt, de az íze egyáltalán nem volt keserű, sokkal inkább hasonlított a mai ciderekhez.
Ezt is olvasd el! Ebben az olasz városban lehet a legolcsóbban sört venni Európában
Érdekesség, hogy a sumérok elvileg szívószállal itták a sört, mivel az ital akkoriban jóval sűrűbb volt, ilyen módon pedig könnyen el tudták érni a sör folyékony részét, ami az edények alján gyűlt össze.