egy fazék rizs
Fotó: Shutterstock

Honnan tudhatod biztosan, hogy megromlott a hűtőben álló rizs? Elmondjuk!

A rizs egyike azoknak a minden háztartásban megtalálható alapanyagoknak, amelyek lényegében korlátlan ideig eltarthatóak. Fontos azonban, hogy ez csak a száraz változatra vonatkozik, a főtt rizs igenis meg tud romlani, méghozzá nem is olyan sok idő alatt. Most mutatunk négy trükköt, amivel garantáltan megállapíthatod, hogy fogyasztható-e még a napokkal ezelőtt készített rizs.


​A rizs kemény és száraz

Ez a legkönnyebben felismerhető vizuális jele annak, hogy a hűtőben lévő főtt rizs elérte a szavatosságát. A maradék rizs minden egyes nappal egyre jobban kiszárad, és ha a rizsszemek keménnyé, szárazzá vagy akár ropogóssá válnak, akkor nagy az esélye, hogy nem egészséges az étel.

A rizs akkor a legjobb, ha a főzés után néhány napon belül elfogyasztjuk – ha ennél tovább tároltuk, akkor az a legbiztonságosabb, ha már nem esszük meg.

A folyamatot egy-két nappal lassíthatjuk, ha légmentesen záródó edényben tartjuk az ételt.

​Túl sokáig volt szobahőmérsékleten

A legjobb, ha a lehető legrövidebb ideig hagyjuk szobahőmérsékleten a főtt rizst. A nedvességben gazdag környezet ugyanis ideális feltételeket biztosít a baktériumok szaporodásához – és bár a hűtés nem állítja meg teljesen ezt a folyamatot, mindenképpen lelassítja.

A nyers rizs tartalmazhatja a Bacillus cereus nevű baktérium spóráit, ezek pedig még főzés után is életben maradhatnak. Ha a főtt rizst nem megfelelően hűtik, tárolják vagy melegítik újra, a baktérium ételmérgezést okozhat. Ha tehát az ételt két óránál tovább hagytuk szobahőmérsékleten állni, jobb, ha már inkább be sem tesszük a hűtőbe.

egy t\u00e1l rizs

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

​Már többször is lehűtötted és újra felmelegítetted

A legjobb, ha minimalizáljuk a rizs (és igazából bármilyen étel) hűtésének és újramelegítésének számát, ez ugyanis ideális környezetet biztosít a baktériumok szaporodásához. A maradék rizst legfeljebb egyszer érdemes újra felmelegítenünk, ezután inkább dobjuk ki.

Ha előre tudjuk, hogy annyi rizst melegítenénk, amennyit nem fogunk tudni egyszerre megenni, inkább hagyjuk a hűtőben a plusz adagot, és fagyasszuk le, ha nem fogy el időben.

​Kellemetlen szaga van

Ha kellemetlen szag árad a rizsből, az biztos jele annak, hogy ideje azonnal kidobnunk. A rossz szag egyértelműen baktériumok jelenlétére, esetleg erjedésre utal – ez a pont négy napnyi tárolás után bármikor eljöhet. Ilyenkor nincs kérdés: a rizs már egyáltalán nem biztonságos, ezért semmiképp ne fogyasszuk el.

Forrás: The Kitchn


A figyelmetekbe ajánljuk