krumplipüré
Fotó: Shutterstock

Ezzel az egyszerű trükkel tényleg tökéletes lehet a burgonyapüréd

A krumplipüré készítésével kapcsolatban igaz a mondás, miszerint ahány ház, annyi szokás, ugyanis mindenki másképp szereti. A BBC-nek egy hivatásos séf azonban most elárulta azt az apró trükköt, mely segítségével garantáltan tökéletes, selymes állagot és ízvilágot érhetünk el – ami talán mindenki tetszését elnyeri.


Poppy O’Toole séf állítása szerint évek óta folyamatosan dicsérik a krumplipüréjét, emiatt úgy döntött, elárulja receptjének titkát. Annak ellenére, hogy van, aki inkább törten szereti a pürét, O’Toole azt tanulta, hogy minél selymesebb az étel, annál jobb. Mielőtt rátérünk a tökéletes püré készítésének technikájára lássuk az alapokat, ugyanis nem mindegy, hogy milyen krumplifajtát és milyen tejterméket használunk.

Krumpli típusa

Már akkor megpecsételjük az étel sorsát, amikor az üzletben kiválasztjuk a krumplit. A Charlotte, Ratte, Desiree és Jersey Royal típusok túl viaszosak, így főzésre egyáltalán nem alkalmasak. Lehetőleg keményítőben gazdag fajtát válasszunk, mint például a Maris Pipers, a King Edwards vagy a Vivaldi, melyek kifejezetten alkalmasak főzésre és a folyamat végén gyönyörűen selymes állagúvá válnak.

Meghámozzuk a krumplit?

Valójában inkább ízlés kérdése, hiszen ha hámozatlanul használjuk fel a krumplit, a végeredmény izgalmasabb textúrájú és ízű lesz, emellett pedig plusz tápanyagtartalommal is bír. A tökéletes krumplipüréhez azonban érdemes eltávolítani a héjat.

Tejszín vagy tej?

A vaj használata elengedhetetlen a finom krumplipüréhez, ám a finomítására használhatunk tejet és tejszínt is. A séf az utóbbit részesíti előnyben, mivel zsírosabb és sűrűbb állaga miatt gazdagabb és krémesebb végeredményt biztosít.

A legfontosabb lépés: a krumpli összetörése

krumplip\u00fcr\u00e9

Fotó: Shutterstock

A legtöbb háztartásban megbújik a fiókban a burgonyatörő, pedig egyáltalán nem ez a legjobb módszer a zöldség pépesítésére. A törővel szinte lehetetlen elérni a tökéletes selymességet, ugyanis a legnagyobb gondossággal összetört krumplipürében is maradnak majd nagyobb darabok. A séf pont emiatt hívja fel a figyelmet a krumplinyomó használatára, amivel sokkal könnyebben, egyszerűbben dolgozhatunk.

Ennél is jobb módszernek tartja a szitát, melyen a kisebb darabokra vágott főtt krumplit egy kanál segítségével könnyedén kipréselhetjük az apró lyukacsokon. Ezzel a technikával biztosan csomó és nagyobb daraboktól mentes krumplipüré készíthető. Szerinte ez azért jobb a krumplinyomónál, mert szita minden háztartásban található, a krumplinyomóval ellentétben pedig számtalan módon használható.

Öt tipp a tökéletes krumplipüréhez:

  1. Főzés előtt vágjuk fel a krumplit. Vigyázzunk arra, hogy nagyjából ugyanolyan méretű darabokat vágjunk, hogy a főzés során egyenletesen puhuljon meg.
  2. Hideg, sós vízbe tegyük főni a krumplit, hiszen így szépen lassan, egyenletesen puhul meg. Ha lobogó vízbe dobjuk, a külseje hamar megfő, míg a belseje kemény maradhat. Ha főzés közben sózzuk, úgy a végén már nem szükséges.
  3. Miután megfőtt, tegyük egy szűrőbe és lefedve helyezzük a még lobogó víz fölé a krumplit, így még selymesebb végeredményt érhetünk el.
  4. Mielőtt átpréselnénk a szitán, adjuk hozzá a puha vajat, hogy még krémesebb legyen.
  5. A tejszínt (vagy a tejet) melegen adjuk a masszához, ugyanis így sokkal könnyebben lehet összedolgozni a pürét.

A figyelmetekbe ajánljuk