kávébab
Fotó: Shutterstock

A kávé egyre csak drágul, drágul és drágul

Ahogy a Food & Wine megjegyzi: februárban volt olyan nap, amikor több mint 6 százalékkal emelkedett a kávé világpiaci ára. A brutális ütemű drágulás azt eredményezi, hogy a zöld kávé ára folyamatosan történelmi rekordokat döntöget – és senki sem tudja, mikor áll meg a folyamat.


A világ legnagyobb arabica-termelő országában, Brazíliában a szokatlanul száraz és forró időjárás miatt egyre jobban pánikolnak a farmerek és a kereskedők. Ennek oka, hogy már 2024-ben is aszály sújtotta a térséget, így minden idők egyik leggyengébb terméséről beszélhetünk.

A Volcafe szakemberei 34,4 millió zsákra csökkentették a 2025-ös és 2026-os arabica kávéra vonatkozó előrejelzésüket, ami közel 11 millió zsákkal kevesebb a tavaly szeptemberi becsléshez képest – és az újabb aszály csak tovább ront a helyzeten.

Mindeközben Vietnám, a világ második legnagyobb kávétermelője 2024-ben 70 éve példátlan súlyosságú aszályt tapasztalt. Ezt aztán pusztító áradások követték, így a kávékészletek szinte teljesen kimerültek.

k\u00e1v\u00e9szed\u00e9s

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

Ahogy Bob Fish, a Biggby Coffee társalapítója megjegyzi: a piac most jutott el arra a pontra, hogy a bizonytalanság okozta pánik már az árakon is komolyan meglátszik. Szerinte csak két dolog van, ami visszafordíthatja a folyamatot: az egyik, hogy Brazíliában és Vietnámban erős lesz a termés – ez viszont legkorábban 2026 augusztusában következhet be.

A másik pedig az, hogy a súlyos áremelkedés miatt a kávéfogyasztó országokban lecsökken a kereslet, mivel egyre kevesebben engedhetik meg maguknak az italt. Ez a tendencia egyelőre nem figyelhető meg, sőt a kávé népszerűsége világszinten egyre csak nő –

Kínában például az elmúlt évtizedben több mint kétszeresére nőtt a fogyasztás.

A figyelmetekbe ajánljuk