Jamie Oliver
Fotó: Shutterstock

Jamie Oliver szerint ez a tökéletes rizottó titka

Kevés táplálóbb őszi étel létezik egy gazdag rizottónál, azonban egyáltalán nem mindegy, milyen rizsből és milyen technikával készítjük el. Most megmutatjuk a világhírű szakács, Jamie Oliver egyik legfontosabb trükkjét.


Jamie Oliver szerint mindenképp valamilyen specifikusan rizottóhoz ajánlott rizsfajtát használjunk, ilyen az arborio, a baldo, a carnaroli, a vialone nano és a roma is. Ezek nagyon jól felszívják az alaplevet, ezáltal ételünk textúrája bársonyos lesz.

Oliver szerint a jó rizottó titka a technikában rejlik: azt ajánlja, soha ne mossuk meg a rizst, mivel ez eltávolítja belőle a keményítőt, amely segít az étel selymes állagának megteremtésében.

Főzzük a rizottót alacsony lángon, és kanalanként, fokozatosan adjuk hozzá az alaplevet, ez ugyanis időt ad a rizsnek, hogy teljesen magába szívja a folyadékot és az ízeket. Ha siettetjük a folyamatot, túl sok folyadékot adunk hozzá, esetleg túl sokáig hagyjuk a tűzön, akkor biztos, hogy nem lesz tökéletes a rizottónk állaga.

Éppen ezért nagyon fontos, hogy teljes odafigyeléssel készítsük az ételt: álljunk ott mellette, és gyakran kevergessük, mert csak így lehetünk biztosak benne, hogy tökéletes lesz.

Íme, a klasszikus rizottó receptje úgy, ahogy Jamie Oliver készíti:

​Hozzávalók:

  • 1,1 liter bio alaplé (csirke-, hal- vagy zöldségalaplé)
  • 1 nagy hagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 4-5 szál zeller
  • olívaolaj
  • 70 g vaj, plusz 1 nagyobb darab a sütéshez
  • 400 g rizottó rizs
  • 2 pohár száraz fehér vermut vagy száraz fehér bor
  • 115 g parmezán sajt

​Így készül:

  1. Melegítsük fel az alaplevet. Hámozzuk meg és vágjuk apróra a hagymát és a fokhagymát. Aprítsuk fel a zellert.
  2. Tegyünk 2 evőkanál olívaolajat és egy darab vajat egy külön serpenyőbe, adjuk hozzá a hagymát, a fokhagymát és a zellert, és süssük nagyon lassan, kb. 15 percig, anélkül, hogy a zöldségek elszíneződnének. Amikor megpuhultak, adjuk a serpenyőhöz a rizst, és emeljünk a hőfokon.
  3. A rizst folyamatosan kevergessük, miközben enyhén megpirul. Egy perc után kissé áttetsző lesz – ekkor adjuk hozzá a vermutot vagy a bort, és keverjük tovább.
  4. Miután a vermut vagy a bor alkoholtartalma elforrt, adjuk hozzá az első kanál forró húslevest és egy jó csipetnyi tengeri sót. Vegyük vissza a hőfokot, és folyamatosan adagoljunk hozzá egy-egy kanálnyi alaplevet. Hagyjuk, hogy minden kanálnyi húsleves felszívódjon – ez körülbelül 15 percig tart.
  5. Kóstoljuk meg a rizst, hogy ellenőrizzük, megfőtt-e. Ha nem, akkor addig adagoljuk az alaplevet, amíg a rizs puha, de kissé fogravaló nem lesz. Ha elfogy az alaplé, mielőtt a rizs megfőtt volna, adjunk hozzá forró vizet.
  6. Vegyük le a tűzről, adjuk hozzá a 70 g vajat, és reszeljük bele a parmezánt. Keverjük össze alaposan, majd tegyünk fedőt a serpenyőre, és hagyjuk állni 2 percig. Ez a legfontosabb része a rizottó elkészítésének, mivel ekkor válik elképesztően krémessé és gazdaggá. Fogyasszuk el minél hamarabb, amíg megőrzi tökéletes állagát.

A figyelmetekbe ajánljuk