A kockás mintájú, leggyakrabban édességként fogyasztott gofrit a világon szinte mindenhol ismerik – azt azonban már kevesebben tudják, hogy a népszerű desszert gyökerei egészen az ókori Rómáig nyúlnak vissza.
A gofrit – amit manapság leggyakrabban mézzel, tejszínhabbal, lekvárral vagy mogyorókrémmel fogyasztunk – a CNN szerint egy bizonyos formában már az ókori Rómában is ismerték.
Ez is érdekelhet! Egyszerű, de tökéletes almatorta: így készül a francia tarte Tatin
Giorgio Franchetti, a Dining With The Ancient Romans című könyv szerzője úgy véli, hogy a ma ismert változat az ókorban népszerű crustula nevű édes kekszből alakult ki. Franchetti szerint
a latin nyelvű kifejezés egyértelműen arra utal, hogy ezek a kekszek ropogósak voltak, morzsás kéreggel, amely elolvadt a szájban.
Bár nem ismerünk történelmi feljegyzéseket arról, hogy a crustulát pontosan hogyan formázták, Franchetti úgy véli, hogy valószínűleg lapos, a gofrihoz nagyon hasonló tésztáról volt szó, amit két felhevített vasforma között sütöttek meg.
Gofri (illusztráció)
Fotó: Shutterstock
A crustula nagyon egyszerű keksz volt, amelyet lisztből, mézből és zsiradékból készítettek. Ma a gofri vajjal készül, azonban egy Plinius nevű római filozófus azt írta, hogy a vaj használata megkülönböztette az arisztokrata, sznob patríciusokat a köznépi plebejusoktól
– mondta Franchetti, aki szerint a kekszet eredetileg római vallási szertartások alkalmával fogyasztották, és a crustulari nevű utcai árusok árulták, akiket a város sikátoraiban lehetett megtalálni, általában a templomok közelében.
Ha tovább olvasnál: Így készül az isteni fügelekvár, amit kezdőként sem tudsz elrontani