brokkoli elkészítése
Fotó: Shutterstock

Tudósok szerint ez a legegészségesebb módja a brokkoli fogyasztásának

Az utóbbi években a brokkoli egyre népszerűbbé vált az egészségre gyakorolt jótékony hatása miatt. Mindez elsősorban a benne található szulforafán nevű vegyületnek köszönhető, ez azonban nem minden elkészítési mód esetén szívódik fel hatékonyan a szervezetünkben. Tudósok most kikísérletezték, hogyan érdemes a tányérra tennünk a zöldséget, ha szeretnénk, hogy a lehető legegészségesebb legyen.


Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a brokkoliban is megtalálható szulforafán segít a vércukorszint szabályozásában, és potenciálisan még a rák megelőzésében is szerepe lehet. Bár a vegyületet már étrend-kiegészítő formájában is beszerezhetjük, a legjobban akkor járunk, ha magát a zöldséget fogyasztjuk el, az azonban nem mindegy, milyen elkészítési módot választunk. Kínai kutatók éppen ezért kísérletezték ki a legkíméletesebb eljárást, írja a Science Alert.

A folyamat megértéséhez fontos kiemelnünk, hogy az egészséges vegyület akkor szabadul fel a brokkoliból, amikor a benne található glükozinolátok a mirozináz enzim hatására szulforafánná alakulnak át – a mirozináz-reakció beindításához pedig károsítani kell a brokkoli rostjait.

Abban már régóta egyetértenek a tudósok, hogy a legelterjedtebb módszerek (vagyis a gyors párolás vagy például a mikrohullámú sütő használata) mind elég súlyosan csökkentik a glükozinolátok és a mirozináz mennyiségét. Valójában a vegyületek mindenféle hőre nagyon érzékenyek, így

a lehető legtöbb szulforafánhoz akkor juthatunk hozzá, ha a brokkolit nyersen rágcsáljuk el. Akad azonban egy olyan módszer, ami kíméletesebb a többinél – ez pedig a kínai tanulmány szerint a stir-frying.

brokkoli

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

A kísérlet során a kutatók először apró, 2 milliméteres darabokra vágták a zöldséget, hogy a lehető legtöbb mirozináz szabadulhasson fel a rostokból. Ezután a mintákat három részre osztották: az egyik csoportot nyersen hagyták, a másikat közvetlenül a feldarabolás után négy percig stir-fry módszerrel sütötték, a harmadikat pedig csak kilencven perccel a felvágás után dobták a wokba, és szintén négy percig sütötték.

Az eredmények alapján

az azonnal elkészített brokkoliban 2,8-szor kevesebb szulforafán volt, mint abban, amelyet hosszabb ideig hagytak állni.

A csapat szerint éppen ezért érdemes nyersen elfogyasztani a zöldséget, vagy minimum harminc, de inkább kilencven perces várakozás után wokban megsütni. Ha viszont te is azok közé tartozol, akik jellegzetes íze miatt nem igazán rajonganak a brokkoliért, most mutatunk egy tökéletes és egyszerű receptet, aminek köszönhetően garantáltan megszereted majd a superfoodot.

A figyelmetekbe ajánljuk