bor, bornyitó, dugóhúzó
Fotó: Shutterstock

Illusztráció

Nincs otthon bornyitód? 4 egyszerű trükk, hogy kicsalogasd a dugót a palackból

Aki szereti a borokat, azzal biztosan megesett már, hogy kétségbeesetten keresgélt a konyhafiókokban dugóhúzó után, hogy aztán rájöjjön, bizony nem fogja sehol megtalálni.



Uriah Fulghum borszakértő és Hans Holzmann sommelier most elárulta az EatingWell cikkében: egyáltalán nem muszáj pánikolva éjszaka is nyitva tartó bolt után keresgélni. Van négy egyszerű módszer, melyeknek segítségével bornyitó nélkül is könnyedén kibűvészkedheted a dugót az üveg szájából.

Nyomd be a dugót az üvegbe!

Holzmann szerint az egyik legkézenfekvőbb mód az, ha tétovázás nélkül egyszerűen csak benyomod a dugót a borosüvegbe. Van, aki ezt hüvelykujjával is meg tudja csinálni, de ha nem bízol ennyire ujjperceid erősségében, nyugodtan hívj segítségül egy csavarhúzót, vagy bármi mást, ami elég keskeny és erős ahhoz, hogy bírja a strapát.

Ha megvan az eszköz, a megfelelő erőhatás kifejtése érdekében bátran ütögesd meg azt párszor egy kalapáccsal. Holzmann ugyanakkor hangsúlyozta, nem árt óvatosnak lenni: ha nem figyelsz eléggé, könnyen megeshet, hogy a dugó helyett az üveget találod el. Akkor se lepődj meg, ha a nyomás hatására egy picit kispriccel majd a bor.

Ez is érdekelhet: Ha van dolog, amit ne csináljunk a borral felbontás után, akkor ez pont az!

Illusztráció

Giphy

Csalogasd ki hővel a dugót!

Nem biztos, hogy hallottál már róla, de létezik egy portói fogó (port tongs) nevezetű eszköz, aminek felmelegítésével kiszedhető a dugó az üvegből. Az eszköz úgy néz ki, mint egy konyhai fogó, csupán az egymással párhuzamos lapátok helyett a csipesz két félkörben végződik. Egymással érintkezve ezek pontosan a borosüveg nyakára illeszkednek.

Ahhoz, hogy sikerrel járj, fel kell melegíteni a fogót (például tűz fölött), majd pontosan oda kell helyezni, ahol a dugó végződik. Persze akkor sem kell aggódni, ha éppen nincs ilyen fogó otthon, mert egy öngyújtó is elég lehet a feladathoz.

Tartsd a lángot a bor nyakához, a dugó aljához közel, hő hatására pedig az előbb-utóbb ki fog lőni. Emiatt persze érdemes lakáson kívül tartózkodni, illetve figyelni arra, hogy az üveg szája semmiképpen se a szomszéd ablakára, vagy barátaid felé nézzen.

Adj a borosüvegre egy cipőt, és üsd oda valami keményhez!

Ha minden kötél szakad, egy cipő is elégnek bizonyulhat a bornyitáshoz. Más lehetőség híján Fulghum elmondása szerint elengedő a borosüveg talpát a cipőbe helyezni. Miután ezt megtettük, ütögessük hozzá a cipő sarkát egy kemény felülethez. A mozdulatsort értelemszerűen addig csináljuk, amíg a folyamatos nyomás ki nem repíti a dugót az üvegből.

Ezt a módszert csak nyílt ég alatt ajánlott kipróbálni, de a sommelier szerint mielőtt belekezdesz a folyamatba, azt sem árt ellenőrizni, milyen vastag annak a bornak az üvege.

Ne hagyd ki! Íme az új szabályozás, ami a borok árát is megdobhatja

Kés helyett villa

A kés használata kézenfekvő megoldásnak tűnhet erre a problémára, de a csúszós éllel nem feltétlen könnyű feladat kipiszkálni a parafadugót az üvegből. Fulghum azt javasolja, kés helyett használj inkább egy régi villát. A villa két külső fogát hajlítsd kifelé vagy felfelé úgy, hogy a középső fogakat bele tudd szúrni a dugóba. Ezt követően csavarj egyet-kettőt rajta és próbáld meg kihúzni. A szakértő szerint ezzel a módszerrel elkerülhető, hogy darabjaira essen a dugó, na meg az is, hogy a forgácsos maradvány belekerüljön az italba.

A figyelmetekbe ajánljuk