A friss bejgli a karácsonyi időszak elmaradhatatlan édessége, amit azonban nem olyan könnyű tökéletesen elkészíteni. A leggyakoribb probléma, hogy a sütemény tésztája szétesik, kirepedezik – egy egyszerű trükkel és néhány alapelv betartásával viszont szinte biztosan tökéletes lesz majd a végeredmény.
Akár mákos, diós vagy épp gesztenyés bejgliről van szó, a sütemény összeállítása két fő folyamatból, a tészta és a töltelék elkészítéséből áll. Éppen ezért sok időbe telik, mire az asztalunkra kerül a friss bejgli: a tészta kelési idejét is beleszámolva legalább 2-3 órára lesz szükségünk hozzá.
A lehető legrosszabb, ami ennyi befektetett energia után történhet, az az, hogy repedezett és száraz süteményt kapunk – ezt azonban elkerülhetjük, ha odafigyelünk néhány alapvető dologra.
Ez is érdekelhet! A téli szezon kihagyhatatlan desszertje: így készül a püspökkenyér
Ahogy az ÉVA Magazin kiemeli, az talán köztudott, hogy a tésztának és a tölteléknek azonos kell, hogy legyen a mennyisége egy-egy rúdban. Ez a szabály annyira meghatározó, hogy jogilag nem nevezhetőek bejglinek azok a sütemények, amelyekben kevesebb a töltelék, mint a tészta – ezért van, hogy a boltok polcain sokszor találkozunk mákos vagy diós „tekerccsel."
A legtöbben ott rontják el, hogy nem a receptben leírt méretűre nyújtják a tésztát – márpedig ha a kelleténél nagyobb, akkor a töltelék túl vékony lesz, ez pedig biztosan kirepeszti majd a bejglit sütés közben. Fontos tehát, hogy megtaláljuk a töltelék és a tészta megfelelő vastagságát.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Talán a legnehezebb a töltelék tökéletes elkészítése, ennek ugyanis egyszerre kell szaftosnak és száraznak lennie. Ha egyáltalán nincs benne nedvesség, akkor kellemetlenül száraz lesz a bejgli, ha viszont túl sok van benne, akkor a belőle kiáramló gőz miatt szétreped majd a tészta.
Emiatt a profi cukrászok cukorszirupban forrósítják át a mákot vagy a diót, és addig hagyják a tűzön a tölteléket, amíg száraz nem lesz. Így a szirup miatt szaftos lesz, mégis elég száraz ahhoz, hogy ne repedjen ki a tészta sütés közben.
Ha tovább olvasnál: Ha már unod a forralt bort: így készítsd el a mennyei mézeskalácsos martinit
Az utolsó pont, amire érdemes nagyon odafigyelni: a szúrás. A bejglit sűrűn és mélyen át kell szúrni, hogy a gőz repedés nélkül kiáramolhasson belőle. Hústű helyett érdemes vékonyabb fogpiszkálót vagy hurkapálcát használnunk ehhez.
Ha mindezt észben tartjuk, és mégis arra leszünk figyelmesek, hogy sütés közben repedni kezd a bejgli, még forrón fogjuk meg egy konyharuhával, és alaposan nyomogassuk össze a tésztát. Ezután csomagoljuk alufóliába, és hagyjuk abban kihűlni – hidegen már nyoma sem lesz annak, hogy valaha repedt volt.