Izland saját népszerűségének áldozatává vált. A növekvő nyomás megfékezésére tett kísérletként Katrín Jakobsdóttir miniszterelnök a múlt hónap végén bejelentette, hogy 2024-ben új idegenforgalmi adót vezetnek be – amelynek konkrétumairól még folynak a tárgyalások –, és amelynek részleteit folyamatosan vitatják. Vajon ezzel sikerül elérniük céljaikat?
A relatíve kicsinek mondható szigetre utazó turisták száma az elmúlt évtizedben 400 százalékkal megnövekedett, mára pedig évente mintegy 2,3 millió turista fordul meg az országban. A turistaadó bevezetését többek között azért fontolgatja az izlandi kormány, mert a sok látogató egyre jobban megterheli az ország infrastruktúráját és a szolgáltatási szektort is.
Ez is érdekelhet: Egy új, izgalmas elmélet szerint Izland egy elveszett kontinens csúcsa
A koronavírus-világjárvány miatt ez a növekedés ugyan megtorpant, de a turizmus végül egészen gyorsan talpra tudott állni, 2022-re elérte az 1,7 milliót. Ráadásul a 103 ezer négyzetkilométernyi államot nemrégiben nemcsak a világ legbiztonságosabb, de összesítésben is a legjobban élhető országnak választották egyes felmérések. Ezek az ajánlások valószínűleg még jobban erősítik a sziget egyébként is remek hírnevét.
A turizmus az elmúlt évtizedben valóban exponenciálisan nőtt Izlandon, és ez nyilvánvalóan nem csak az éghajlatra van hatással. Azért is, mert a hozzánk érkező vendégek többsége az érintetlen természetet keresi fel, és ez nyilvánvalóan nyomást gyakorol ránk
– nyilatkozta a miniszterelnök, Katrín Jakobsdottír.
Egy olyan ország számára, amelynek célja, hogy 2040-re szén-dioxid-semlegessé váljon, a fenntarthatóság folyamatos értékelése kulcsfontosságúvá vált. Az adóztatást a szállodák mellett a sétahajók utasaira is ki szeretnék terjeszteni, felismerve a grandiózus turizmus hatását a tengerekre – írja a CN Traveler.
Olvasd el ezt is! Így fest a legszebb videókon Izland hatalmas „Fátyol-vízesése”
Izland már régóta azon dolgozik, hogy megfelelően kezelje a látogatók növekvő nyomását. A látogatási díj bevezetése mellett – amelyet már évek óta terveznek – néhány évvel ezelőtt a leghíresebb helyek látogatására jogosító bérlet bevezetéséről is szó esett, de ez végül nem került elfogadásra.
Azonban a szállásadót mégis bevezették, amelyet a világjárvány idején felfüggesztettek. Így valójában csak idő kérdése volt, hogy mikor szigorítanak be újra. Az azonban egyelőre nem világos, hogy az idegenforgalmi adó mennyibe fog fájni a turistáknak.