a Treyam hotel

A szaúd-arábiai Neom fejlesztő cég bemutatta új, egy lagúnán átívelő üvegszállodáját. A hídba épített egység az Akabai-öböl egyik legizgalmasabb új luxus-üdülőhelyének ígérkezik, írja a Dezeen.


Az amerikai Mark Foster Gage Architects építésziroda által tervezett Treyam nevű, 250 szobás szálloda egy 450 méter hosszú hídban kap majd helyet. Az építkezés hamarosan az Akabai-öböl partján, Szaúd-Arábia északnyugati részén kezdődhet meg, mintegy 10 kilométerre a The Line nevű futurisztikus várostól, amelyet szintén a Neom fejleszt.

A Treyam egy olyan luxusszálloda, amely a táj fölött lebeg, új perspektívát kínálva azzal kapcsolatban, hogyan kapcsolódik az építészet a természethez. Az épületből lehetőség nyílik majd egy magasabb kilátópontból szemügyre venni az Akabai-öblöt

– mondta az építésziroda névadó alapítója, Mark Foster Gage.

A szálloda szobái a hídon belül lesznek kialakítva, üvegpadlóval és üvegmennyezettel, a híd tetejét ráadásul egy 450 méter hosszú, egybefüggő úszómedence fogja borítani. Gage így részletezte a terveket:

A szobák mindegyike részben üvegpadlóval rendelkezik. A vendégek szó szerint egy víz alatti ökoszisztéma fölött lebeghetnek, így pedig kapcsolatba kerülhetnek a természettel. A lakosztályokban ráadásul üvegmennyezetet is kialakítunk, így az embereknek olyan kilátásuk nyílik majd a csillagokra, mint még soha.

A Treyam a legújabb az Akabai-öböl partvidékére épülő, mostanában bejelentett Neom-üdülőhelyek közül. A különböző építészirodák által tervezett egységek egy átfogó projekt részét képezik, amely az egész világ egyik legnagyszabásúbb és legvitatottabb fejlesztése.

A Neom része a The Line nevű, 170 kilométer hosszú lineáris okosváros is. A sci-fibe illő település két nagyon hosszú, egymással szemben elhelyezkedő épületből fog állni – teljes szélessége 200, magassága pedig 500 méter lesz. A várost teljesen megújuló energiaforrások fogják működtetni, és a tervek szerint a lakosok minden szükséges szolgáltatást öt percen belül el fognak tudni érni gyalog vagy az 500 km/órával közlekedő gyorsvasút használatával. Mesterséges intelligencia fogja megfigyelni a mindennapokat, hogy a begyűjtött adatok alapján javíthassa az ott élők életminőségét. A városnak a tervek szerint 9 millió lakosa lesz, akik mindössze 34 négyzetkilométernek megfelelő ökológiai lábnyomot hagynak majd maguk után.

A projekt tervezett összköltsége 500 milliárd dollár, de könnyen lehet, hogy az 1 billiót is eléri majd. Szaúd-Arábia kormánya szerint cserébe a hatalmas város 460 ezer munkahelyet fog teremteni, és 2030-ra évi 48 milliárd dollárral fog hozzájárulni az ország GDP-jéhez. Az ambiciózus projekt etikusságát az ENSZ Emberi Jogi Tanácsával az élen már többen is megkérdőjelezték: előfordulhat ugyanis, hogy a kivitelezők több helyi lakost is kilakoltattak a sivatagos területről.

A figyelmetekbe ajánljuk