Futurisztikus város.

Illusztráció.

4 építészeti projekt, ami megmutatja, milyen városokban fogunk a jövőben élni

Az új technológiák már nemhogy itt kopogtatnak az ajtónkon, hanem be is léptek a házba, ez pedig igaz a különböző városfejlesztési koncepciókra is, amelyek megváltoztatnak mindent, amit a jelenlegi településekről tudunk.


A mexikói Cancun közelében egy igen impozáns, jövőbe mutató ingatlanberuházást terveznek végrehajtani. A Smart Forest City egy 7,5 millió növényből álló okosváros-koncepció, amelynek a terveivel még 2019-ben állt elő Stefano Boeri olasz építész.

A projekt célja, hogy az újonnan épülő település képes legyen önmaga előállítani a szükséges energiát és az élelmiszereket, az elegendő ivóvízért pedig egy szűrőrendszer felelne – írja a Drive Magazine az Architecture Design-ra hivatkozva.

Ez is érdekelhet: Kiderült, mely városokban a legdrágább élni

Egy amerikai befektető, Marc Lore egy teljesen újfajta városkoncepciót kíván tető alá hozni, amely reményei szerint egyfajta referenciaként szolgálhat majd a fenntartható településfejlesztéssel foglalkozó cégek számára.

Bjarke Ingels Group által megálmodott Telosa a tervezők reményei szerint megújuló forrásokból tartja majd fenn magát, és a zöldterületek és víztisztaság védelmével, illetve a gépjárművek kiváltásával egy futurisztikus közösséget szeretnének létrehozni.

A projekt a várakozások szerint Nevada, Arizona vagy Utah sivatagos határán fog megvalósulni, és a menetrend alapján az első lakó 2030-ban már be is költözhet.

A jövőbeli ingatlanfejlesztési koncepciók közül minden bizonnyal a szaúdi The Line a leghíresebb, amely egy 160 kilométer hosszú lineáris város lesz – ennek a kivitelezése egyébként már folyamatban van.

A projekt megálmodói szerint a fókusz a praktikusságon lesz, ugyanis a leendő lakosok gyakorlatilag öt perc alatt bárhova odaérhetnek, a távolabbi pontokra pedig egy szupersebességű vonattal lehet majd eljutni. Ez azt jelenti, hogy a tervek szerint 160 kilométert mindösszesen húsz perc alatt lehetne megtenni.

A szinte 100%-ban megújuló forrásokra épülő városnak a várakozások szerint 9 millió lakosa lesz, akik 34 négyzetkilométernek megfelelő ökológiai lábnyomot hagynak majd maguk után.

A várakozások szerint a listán szereplő projektek közül a dél-koreai beruházás fog először megvalósulni. Az Oceanix Busan teljes egészében a vízen fog lebegni, és minden bizonnyal 2025 és 2028 között el is készül majd.

A szakemberek szerint a Busanhoz hasonló lebegő városokkal eredményesen fel lehetne venni a versenyt a fenyegető tengerszint-emelkedéssel.


A figyelmetekbe ajánljuk