Egy izlandi tóban két kontinens tektonikus lemeze találkozik egymással, a közöttük lévő résben pedig szabadon gyönyörködhet bárki, akinek van már némi búvártapasztalata, írja a Time Out.
Az izlandi Thingvellir Nemzeti Parkban található Silfra-hasadék az eurázsiai és az észak-amerikai kontinentális lemezek között húzódik. A helyszín kifejezetten népszerű az édesvízi búvárok körében, a hasadék pedig annyira keskeny, hogy ha egészen az aljáig merülünk, akkor mindkét kontinenst egyszerre érinthetjük meg. Ez azonban nem lesz így örökké, a Silfra két oldala ugyanis évente két centiméterrel távolodik egymástól.
Ez is érdekelhet! Megnyílt a föld: egyre nagyobb a „pokol kapuja” Szibériában
A tó vize porózus láván átszűrt gleccserolvadékból származik, így hihetetlenül tiszta, ennek köszönhetően egy sekélyebb merülés során is láthatjuk a szakadék 60 méter mélyen található alját.
Egy búvár a Silfra-hasadékban
Fotó: Shutterstock
A búvárkodás bizonyos feltételekhez kötött. Mivel gleccservízről van szó, a tó nagyon hideg, 2 és 4 Celsius-fok között ingadozik, így minden búvárnak szárazruhát kell viselnie. Csak azok merülhetnek igazán mélyre, akik megszerezték a mélyvízi búvárkodáshoz szükséges képesítéseket, a kevésbé tapasztalt érdeklődőknek pedig marad a sznorkelezés.
Ajánljuk figyelmedbe! Több mint 13 tízemeletes férne el a világ legmélyebb tengeri üregében
Bár természetesen rengeteg más víz alatti árok húzódik tektonikus lemezek között, a Silfra az egyetlen hely, amit – a fenti feltételek mellett – lényegében bárki megcsodálhat, a többi törésvonal ugyanis jellemzően valamelyik óceán mélyén található.