Az aviofóbia, azaz a repüléstől való félelem sokakat elrémiszt a légi közlekedéstől. A repülőgépekkel kapcsolatos negatív előítéletek azonban sokszor teljesen alaptalan, de annál népszerűbb feltevéseken, pletykákon alapszanak. Ezek közül gyűjtöttünk össze most párat, amelyeket jobb, ha minél hamarabb elfelejtünk.
1. A turbulencia miatt zuhannak le repülőgépek
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Napjainkban egyre több járat keveredik légörvénybe, sok utas pedig azt hiszi, hogy ezek a turbulens események gyakran járnak légikatasztrófával.
Ez azonban egyáltalán nincs így, a repülőgépeket ugyanis úgy tervezik, hogy még erőteljes turbulencia esetén is biztonságosan működjenek, és rendkívül alacsony az esélye annak, hogy ilyenkor lezuhanjanak.
2. Ma már teljesen a robotpilóta irányítja a repülőgépeket
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Annak ellenére, hogy a modern technológia jelentős mértékben forradalmasította a légi közlekedést, a repülőgépek irányítása még most is elképzelhetetlen pilóták nélkül. A repülési útvonalak megtervezésétől kezdve a legapróbb beállításokig alapvetően minden a pilóták döntésein alapul.
Ezt is olvasd el! Miért nem mennek gyorsabban a repülőgépek?
Emellett a repülőgép számítógépes rendszerei önmaguktól nem képesek reagálni a változó körülményekre sem, továbbá a légi forgalomirányítók utasításait is csak a pilóták tudják megfelelően értelmezni.
A bonyolult fel- és leszállási manőverek során pedig a pilóták teljes egészében manuálisan vezérlik a repülőgépeket.
3. A repülőgépek fedélzete a baktériumok melegágya
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Ennek a népszerű tévhitnek is pontosan az ellenkezője az igaz. Több kutatás (pl. FAA, GIT, F.Weng) alátámasztotta már,, hogy a repülőgépek fedélzetén beszívott levegő általában jóval tisztább, mint amit például az utcán vagy nagyobb tömegben belélegzünk.
A modern repülőgépeket korszerű légszűrő rendszerekkel szerelik fel, ezért nem véletlen, hogy a fedélzeten gyakran hűvösebb a hőmérséklet.
Ez is érdekelhet! Mennyire tiszta a levegő a repülőgépeken?
4. A Bermuda-háromszög tabu a piloták körében
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
A Bermuda-háromszög titka iránt máig tömegek érdeklődnek. A valóságban azonban ez a régió nem jelent olyan komoly fenyegetést a repülőgépekre és hajókra, mint ahogy azt sokan gondolják. Ez a terület az Atlanti-óceán északi részén található, és a Bermuda-szigetek, Miami és Puerto Rico által határolt háromszöget öleli fel, magába foglalva többek között a Bahamákat is.
A Bermuda-háromszög legfőbb veszélyforrását a váratlanul megjelenő hurrikánok és viharok jelentik, azonban ezek ma már – a modern meteorológiai technológiák segítségével – könnyen előrejelezhetőek.
Ezenkívül a térségben bekövetkezett balesetek és eltűnések száma sem kiugróan magas más régiókhoz képest.
Forrás: Flyright